W dniu 20 października 2015roku uczniowie klasy IId oraz II e ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. Była to trzynasta wycieczka edukacyjna do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Po przyjeździe do Karpacza powędrowali do siedziby Centrum Informacyjnego KPN znajdującego się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego ? najwyższej prawnej formy ochrony przyrody utworzonej w 1959 r., w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze. Uczestnicy przyrodniczej wycieczki w Sali Informacyjnej mieli czas na krótki odpoczynek i zjedzenie II śniadania, a następnie podzieleni na zespoły klasowe rozpoczęli zajęcia edukacyjne z edukatorkami Centrum ? Karoliną Dobrowolską-Martini oraz Anną Walusiak.
W Sali Informacyjnej Karolina Dobrowolska-Martini zaprosiła kamiennogórskich drugoklasistów do przyrodniczego kina, gdzie mogli uczestniczyć w wirtualnym spacerze po najciekawszych krajobrazowo miejscach Karkonoszy ? Gór Olbrzymich. Oglądając wieloformatową prezentację multimedialną z panoramami 3D oraz słuchając opowiadania najwyższym paśmie górskim naszego regionu Karkonoszach mogli wirtualnie stanąć na najwyższym szczycie ? Śnieżce (1603 m.n.p.m.) oraz podziwiać piękno karkonoskich kotłów ? Kotła Małego Stawu, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Śnieżnych Kotłów, a także polodowcowych jezior ? Małego i Wielkiego Stawu. W trakcie wirtualnej wędrówki po Karkonoszach zobaczyli granitowe skalne ściany oraz obserwatorium meteorologiczne na szczycie Śnieżki. Oglądając krótkie filmy poznawali interesujące rośliny - ciemiężycę
zieloną, tojad sudecki, malinę moroszkę, wełnianki, kosodrzewinę., a także zwierzęta karkonoskie - drozd obrożny, czeczotka, cietrzew, sóweczka, włochatka,
miedziopierś górska, mornel, białorzytkę, podróżniczek. Mogli też posłuchać głosy ptaków oraz dowiedzieli się po co obrączkujemy ptaki, W poznaniu niezwykle ciekawej budowy Karkonoszy dużą pomocą są również unikatowa mapa geologiczna wykonana w formie kamiennej mozaiki na posadzce Sali oraz trójwymiarowy model dotykowy Karkonoszy. Ze skał tworzących budowę geologiczną poznali m. in.: granit równoziarnisty, granit porfirowaty, Młodzi kamiennogórzanie po podzieleniu na 2-osobowe zespoły i otrzymaniu kart pracy mieli za zadanie rozpoznać karkonoskie skały na kamiennej mozaice oraz wyszukać ich nazwy na legendzie mapy. W kolejnym zadaniu przy pomocy interaktywnej tablicy oraz gabloty z karkonoskimi minerałami określali nazwy minerału widocznego na otrzymanym od prowadzącej zajęcia kartoniku.
Natomiast w Sali Warsztatowej, pod kierunkiem Anny Walusiak, młodzi przyrodnicy poznawali życie zwierząt podczas zimy. Oglądając bardzo ciekawą prezentację ?Zwierzęta zimą? edukatora KPN Elżbiety Geregi, pod kierunkiem prowadzącej zajęcia Anny Walusia, poznali zwierzęta zapadające w sen (hibernacja - niedźwiedzie, nietoperze, orzesznice, borsuki, jeże), w odrętwienie zimowe (zaskroniec, żaba), odlatujące do ciepłych krajów (bocian, dudek), gromadzące zapasy(wiewiórka, kret) oraz zmieniające futro i gromadzące tłuszcz (wilk, zając, lis, ryś, dzik). Uczestnicy zajęć rozpoznawali widziane na poszczególnych slajdach zwierzęta oraz wykonywali rysunki wybranych przez siebie zwierząt. Ważnym elementem tej części zajęć było poznanie zasad prawidłowego dokarmiania zwierząt zimą. Na zakończenie zajęć mogli samodzielnie, pod kierunkiem Anny Walusiak, obejrzeć w dużym powiększeniu wybranych ?Skarbów podziemi Gór Olbrzymich?, wśród których były m. in.: granit, ametyst, kryształ górski, a także piryt zwany również ?złotem głupców?. Ponadto mogli obserwować przez binokulary przedstawicieli karkonoskich owadów oraz leśnych owoców lub liści drzew. Na młodych uczestnikach wycieczki ta część zajęć, będąca dla nich zupełną nowością, pozostawiła największe wrażenie. Wszyscy bardzo uważnie słuchali i z dużym zaangażowaniem wykonywali polecenia prowadzących zajęcia otrzymując upominki w postaci kalendarzy dziecięcych Karkonoskiego Parku Narodowego na rok szkolny 2015/2016.
Na zakończenie bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych przybliżających uczestnikom wycieczki karkonoską przyrodę zobaczyli Ogród Ziół i Krzewów Karkonoskich, gdzie zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z prowadzącymi zajęcia Karoliną Dobrowolską-Martini oraz Anną Walusiak, którym podziękowali za mile spędzony czas.
Po opuszczeniu Centrum Informacyjnego KPN wyruszyli w drogę powrotną do centrum Karpacza rozpoznawali mijane w trakcie wędrówki gatunki drzew liściastych i iglastych. Po dojściu do Karpacza młodzi przyrodnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle plenerowej rzeźby przy odsłonięciu hornfelsów ? skał, z których zbudowana jest Śnieżka oraz inne skały będące budulcem najwyższego pasma Sudetów ? Karkonoszy i pełni niezapomnianych wrażeń z udanej przyrodniczej wyprawy do Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu autokarem powrócili do Kamiennej Góry.
Udział w 3-godzinnej wycieczce przyrodniczej jest spełnieniem jednego z wymogów podczas zdobywania odznaki TROPICIEL PRZYRODY, którą można zdobywać już od 5-tego roku życia.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Bożena Gwiżdż i Elżbieta Rzepka ? wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze