Reklama

Przyrodnicza wycieczka pierwszoklasistów do chicken Land w Borównie

W dniu 24 czerwca 2025 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestniczyli w kolejnej ciekawej wycieczce przyrodniczej do Chicken Land w Borównie. Kamiennogórscy pierwszoklasiści aktywnie uczestniczą w tegorocznym „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody mali kamiennogórscy miłośnicy przyrody wybrali się mikrobusem ZWIEDZACZKA Kamienna Góra do Borówna, gdzie znajduje się interesująca gospodarska atrakcja na Dolnym Śląsku - Miasteczko Kur stworzone z miłości do kur przez Magdalenę Gwiazdę. Nie tylko dla dzieci przebywających w „Jej włościach” to około 3 godziny radosnej frajdy – bliskiego, edukacyjnego kontaktu ze zwierzętami. Po przyjeździe do malowniczo położonego Miasteczka Kur zostali zaproszeni przez właścicielkę Chicken Land i farmerkę Natalię na Wypasioną Polanę, gdzie przy stołach pod namiotami, mogli zjeść drugie śniadanie, a w oczekiwaniu na rozpoczęcie atrakcyjnych zajęć gospodarskich bardzo chętnie bawili się korzystając z różnych dostępnych urządzeń na placu zabaw.

Reklama

Po ponownym spotkaniu się z Magdaleną Gwiazdą oraz farmerką Natalią usłyszeli, że ich pierwszą atrakcją będzie spotkanie z mieszkającymi w trzech okazałych kurników – Barbie, Minecraft i Wiejskim, żwawo za nimi ruszając na spotkanie z przedstawicielami różnych kurzych ras. Wszyscy chętni mogli też pogłaskać przyjaźnie nastawione kury, trzymane przez Magdalenę Gwiazdę, co dało im moc nieskrywanej radości, a dla część z nich była możliwością przełamania lęków przed kontaktem z „uskrzydlonymi”. Pogłębienie bliższego kontaktu ze zwierzętami jako elementem przyrody jest istotną inspiracją urokliwego Miasteczka Kur. Zwiedzając dwa pierwsze „kurze domostwa” poznawali sprzęt stanowiący ich wyposażenie, a także zobaczyli gdzie kury śpią oraz wysiadują jajka. Ponadto zobaczyli kury wysiadujące, przez 4 tygodnie, jajka, z których wyklują się małe pisklęta. Następnie wszyscy pierwszoklasiści zostali zaproszeni do pobliskiego „edukacyjnego kurnika”, w którym farmerka zaprezentowała im eksperyment z jajkami umieszczonymi w słoiku z wodą. W ten sposób dowiedzieli się, że tylko jajka spoczywające na jego dnie nadają się do spożycia, a chętni mogli własnymi nozdrzami poczuć nieprzyjemny zapach „zbuka”. Uważnie słuchając prowadzącej zajęcia z „wiejskiej edukacji” poznali czym różni się siano od słomy, poznali „kurze przysmaki”, a także zobaczyli jajko, które przez 28 dni „wysiadywała sztuczna kura”.

Przy kurniku Wiejskim poznali podstawowe zasady karmienia kur, a następnie wyposażeni w plastikowe kubeczki wypełnione ziarnami słonecznika z nieskrywaną radością i dużym zaangażowaniem przystąpili do karmienia swoich chwilowych podopiecznych, a liczne kury oraz kogut chętnie podchodziły do nich wydziobując z kubeczków „kurze przysmaki”. Część z nich korzystając ze wsparcia farmerki Natalii skutecznie pokonywała swoje obawy i lęki pojawiające się w pierwszych chwilach karmienia kur

Reklama

Po opróżnieniu przez kury wszystkich pojemników z ziarnami słonecznika zostali zaproszeni na spotkanie z kolejnymi mieszkańcami Miasteczka Kur, którymi były owce kameruński oraz kozy domowe. Słuchając farmerki dowiedzieli się, że kozy mieszkają w koziarni, a owce w owczarni. Usłyszeli także, że są to zwierzęta roślinożerne, a ich ulubione „przysmaki” to: siano, trawa, owiec, gałązki drzew, owoce i warzywa. Po wysłuchaniu instrukcji poprawnego kontaktu ze zwierzętami oraz informacji o ich reakcjach, „małe farmerki i mali farmerzy” z dużym zaangażowaniem przystąpili do ich karmienia. Pierwszy pobyt na „zwierzęcej stołówce”, bliski kontakt z przyjaźnie nastawionymi kozami i owcami sprawił im wiele nieskrywanej radości, a „przysmaki” znikały w „mgnieniu oka” więc kilkukrotnie odwiedzali stojącą obok zagród drewnianą „roślinną spiżarnię”.

Po atrakcjach i pozytywnych emocjach związanych z bliskim kontaktem z kurami, owcami i kozami oraz ich karmieniem, zostali zaproszeni przez swoją farmerkę do części gospodarstwa, w której znajdowały się liczne grządki podwyższone z posianymi warzywami przez innych uczestników przyrodniczych wypraw do Chicken Landu, a ich pierwszym zadaniem było rozpoznawanie posianych na poszczególnych grządkach młodych pędów warzyw, wśród których były m. in. buraki, cebula, czosnek, koper, kapusta, pietruszka, rzodkiewki, a na jednej z nich rosła dynia. Następnie prowadząca warsztaty ogrodnicze, przy jednej z wolnych grządek, zapoznała przybyłych z czekającym ich kolejnym zadaniem – zasianiem otrzymanych od niej nasion na podwyższonej grządce, a „farmerki i farmerzy” z ochotą przystąpili do ich posiania. Ponadto przyniesioną w konewkach wodą podlali zasadzone przez siebie nasiona. Na zakończenie tej części zajęć farmerskich ich opiekunki przygotowały dwie młode roślinne sadzonki w doniczkach, które obiecali przez cały wakacyjny okres sumiennie pielęgnować, aby wyrosła z nich m. in. okazała dynia, gdyż dynie są chlubą Chicken Land, w którym organizowane jest w każdy weekend października doroczne „Święto dyni”.

Reklama

Po powrocie na Wypasioną Polanę, konsumowali upieczone na grillu przez Magdalenę Gwiazdę smakowite kiełbaski z ketchupem, pszenno-żytnim chlebem oraz pysznym napojem. Pod koniec udanego spotkania z kurami, kozami i owcami w magicznym Miasteczku Kur czekała na nich jeszcze jedna super atrakcyjna zabawa – poszukiwanie Złotego Jajka, a faktycznie trzech jajek, które wyszukiwali wszyscy, ale dwa z nich stały się „łupem” jednej dziewczynki, a ostatnie złote jajko znalazł chłopiec.

Ostatnie chwile w Borównie spędzili na zakupach pamiątkarskich oraz słodkim „co nieco” w otwartym dla nich Chicken Shopie, a także swobodnych zabawach m.in. w ogrodowej trampolinie. W trakcie ostatniego spotkania z gospodyniami urokliwego Miasteczka Kur z ich rąk otrzymali DYPLOM ZNALAZCY ZŁOTEGO JAJKA i dwie roślinne sadzonki dyń oraz zostali zaproszeni do odwiedzin w trakcie październikowego „Święta dyń”. Po zrobieniu sobie z MAGDALENĄ GWIAZDĄ i FARMERKĄ NATALIĄ pamiątkowego zdjęcia i podziękowaniu IM za bardzo mile spędzony na łonie natury czas w gościnnym dla kamiennogórskich przyrodników Chicken Land w wesołych nastrojach i pełni niezapomnianych wrażeń z udanego kontaktu ze zwierzętami powrócili mikrobusem ZWIEDZACZKA do pobliskiej Kamiennej Góry.

Reklama

Opiekę nad uczestnikami wycieczki przyrodniczej sprawowali: Małgorzata Pawlikowska – wychowawczyni klasy, Aleksandra Oleksy - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/06/2025 12:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama