Reklama

Przez rezerwat przyrody ?Przełomy pod Książem?

W dniu 19 maja 2016r. członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczo-Turystycznego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej zorganizowanej przez Zarząd Oddziału PTSM, a przeprowadzonej przez edukatora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu ? Romana Kowalskiego.Była to piąta z tegorocznych wycieczek edukacyjnych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.



Po przyjeździe na parking obok PALMIARNI spotkali się z Romanem Kowalskim oraz Elżbietą Madetko. Na wstępie edukator DZPK opowiedział przybyłym na wycieczkę o ZAMKU KSIĄŻ wybudowanym przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w XIII w., którego właścicielem przez ponad 400 lat była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.). Jedną z najważniejszych postaci w historii Książa była księżna Maria Teresa Hochberg von Ples zwana Daisy (ang. stokrotka), która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej modernizację i ostatnią przebudowę zamku. Za jej czasów powstała m. in. Palmiarnia w Lubiechowie oraz baszta myśliwska nad jeziorkiem nazwanym jej imieniem ? Jeziorkiem Daisy. Ponadto zmieniono wygląd tarasów wokół zamku oraz przekształcono posiadłość w rozległy angielski park krajobrazowy sprowadzając do niego liczne okazy roślin egzotycznych oraz nasadzając setki różaneczników i azalii, będących jednym z większych zbiorów tych roślin w Polsce.

Następnie prowadzący zajęcia zaprosił uczestników na wspólny spacer po KSIĄŻAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM utworzonym w 1981 rokuna obszarze 3155,4 ha, który jest jednym z 12-stu parków krajobrazowych w województwie dolnośląskim, najmniejszym powierzchniowo, ale pod względem atrakcji należy do najbogatszych.Wędrując zielonym szlakiem turystycznym doszli do POMNIKOWEJ ALEI KASZTANOWCÓW, a następnie przez most na rzece PEŁCZNICA skierowali się do REZERWATU PRZYRODY ?PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM?, który został utworzony w 2000 roku na obszarze 230,95ha. Obejmuje przełomowe odcinki Pełcznicy i potoku Szczawnik, które tworzą tu głębokie, skaliste wąwozy z licznymi skałkami osadowymi, przeważnie zlepieńców i piaskowców. Spacerując szlakiem przyrodniczo-edukacyjnym ?ŚCIEŻKA HOCHBERGÓW BIEGNĄCĄ leśnymi ścieżkami lasu mieszanego: głównie grądów z domieszką lipy, dąbrowy naskalnej, łęgów i kwaśniej buczyny doszli do urokliwych ruin zamku STARY KSIĄŻ, powstałego ok. 1800 r. jako cel spacerów rodziny Hochbergów i miejsce przechowywania ich zbiorów sztuki. Z punktu widokowego zwanego Placem Jana Henryka mogli podziwiać krajobraz przełomu Pełcznicy i zamku Książ, a w ruinach POMNIK PRZYRODY ? BLUSZCZ POSPOLITY oplatający mury. Prowadzący zajęcia Roman Kowalski pokazał młodzieży zdjęcia obrazujące dawny wygląd romantycznych ruin. Kontynuując wędrówkę żółtym szlakiem kamienistymi ścieżkami nad wąwozem Pełcznicy o stromych zboczach dochodzących w rejonie Książa do 80m wysokości zobaczyli m. in. muflony, pozostałości pomnika z grobu synów Jana Henryka VI na wysepce Łabędziego Stawu, okazały POMNIK PRZYRODY ? CIS POSPOLUTY ?BOLKO?, a także różne ptaki, w tym dzięcioły. Po zrobieniu sobie zdjęcia powędrowali na punkt widokowy zwany ?amboną?, z którego mogli zobaczyć najwspanialszy zabytek okolic Wałbrzycha ZAMEK KSIĄŻ trzeci co do wielkości w Polsce. Ponad 700-letni zamek, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany, prezentuje różne style architektoniczne /m. in. gotyk, renesans, barok/ ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby.Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy.  Edukator DZPK Roman Kowalski zapoznał kamiennogórskich młodych przyrodników z gatunkami ptaków, które możemy spotkać w Książańskim Parku Krajobrazowym. Następnie skierowali się na reprezentacyjny zamkowy dziedziniec, oglądając z murów zamkowych  m.in. wspaniałe tarasy oraz dwa mamutowce olbrzymie najwyższe drzewa na zwiedzanym terenie. Stąd uczestnicy wycieczki spacerowali alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO, obejmującego obszar 15ha w sąsiedztwie zamku Książ, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych /m.in. kasztanowiec jadalny/ doszli do stawu, w którym zobaczyli m.in.. pływające zaskrońce oraz ławicę kijanek. Stąd kolejną POMNIKOWĄ ALEJĄ LIP doszli do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ ?DOLINA RÓŻANECZNIKÓW?, gdzie zobaczyli budki lęgowe nietoperzy oraz krzewy pięknie kwitnących białych różaneczników.Zwiedzany przez nich obszar objęty też jest formą prawnej ochrony przyrody w Unii Europejskiej ?NATURA 2000?.Zajęcia edukacyjne zakończyły się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek w specjalnie do tego celu przystosowanym terenie z funkcjonalną wiatą przygotowaną przez pracowników Nadleśnictwa Wałbrzych i Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Po mile spędzonych chwilach przy ognisku uczestniczy przyrodniczej wyprawy ?Przełomami pod Książem? wspólnie z Romanem Kowalskim i Elżbietą Madetko ścieżkami dotarli do Świebodzic, gdzie przed bramą wejściową z lwami podziękowali za mile spędzone wspólne zajęcia i pożegnali się z nimi. Młodzi kamiennogórscy przyrodnicy autokarem, pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień z bardzo udanej przyrodniczej wyprawy do Książańskiego Parku Krajobrazowego powrócili do Kamiennej Góry. Na pamiątkę uczestnicy zajęć otrzymali również różne wydawnictwa Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, które przydadzą się przy realizowaniu kolejnych wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych, a Dominika Bogdziewicz ? najaktywniejsza w trakcie zajęć edukacyjnych została wyróżniona, przez Romana Kowalskiego, indywidualną nagrodą.

W trakcie trwania wycieczki, wszyscy biorący udział w zajęciach na łonie natury zdobyli po 27 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 7 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu małym brązowym (ogółem 75pkt) wypełniły Aleksandra Bogumiło i Dominika Bogdziewicz, a na stopień popularny (ogółem 50 pkt) normę spełnili: Kacper Skoczeń, Mateusz Kościak, Julia Tępińska oraz Natalia Pietrzak. Natomiast normę na Górską Odznakę Turystyczną (60 pkt) uzyskali: Kamila Kołodziej, Klaudia Różnicka oraz Kacper Skoczeń.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Sylwia Czerwińska ? opiekunka koła oraz Jerzy Rubach ? Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama