W dniu 26 stycznia 2026 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, jako pierwsi uczestniczyli w Podsumowaniu Szkolnego Sezonu Turystycznego 2025, w którym ich klasa wzięła aktywny 7-krotny udział w turystycznych działaniach swojego Towarzystwa organizowanych na rzecz rozwoju turystyki szkolnej i zainteresowań turystyczno-krajoznawczych młodych mieszkańców powiatu kamiennogórskiego przy wsparciu finansowym dwóch Jednostek Samorządu Terytorialnego - Gminy Miejskiej Kamienna Góra i Powiatu Kamiennogórskiego.
Najmłodsi adepci turystyki szkolnej swoją „turystyczną przygodę” z kamiennogórskim Oddziałem PTSM zainaugurowali 24 września 2025 r. przyrodniczym spacerem, którego celem było poznanie dwóch z sześciu pomników przyrody – okazałych dębów szypułkowych rosnących w pobliżu ich szkoły. Następnie uczestniczyli w regionalnej lekcji przyrody z prezentacją multimedialną poznając zasady „Ochrony Przyrody w Polsce” oraz na obszarze ich „małej ojczyzny”.
Kontynuując rozwijanie swoich zainteresowań turystyczno-krajoznawczych spacerując Rycerskim Szlakiem poznali czterech jego przedstawicieli – rycerzy: Muzyka, Urzędnika, Marzyciele oraz Bibliotekarza. Podczas pierwszej autokarowej wycieczki zwiedzili Ekomuzeum Dawnej Szkoły oraz uczestniczyli w warsztatach tkackich „Od posiania do utkania” w Izbie Tkackiej w „Zespole 12 Apostołów” w Chełmsku Śląskim. Pod koniec listopada zwiedzili zakład produkujący szklane ozdoby choinkowe PP-H „VITBIS” w Złotoryi, a w trakcie inspirujących warsztatów samodzielnie malowali bombki na rodzinną świąteczną choinkę. W grudniu odwiedzili Modelarnię Kolejkowo w Jeleniej Górze zwiedzając cudowny karkonoski oraz jeleniogórski świat w miniaturze, a w trakcie warsztatów modelarskich z zaangażowaniem tworzyli swoje pierwsze modele – kamienic, lokomotyw lub wagonów /do wyboru/ otrzymując, po ich zakończeniu, DYPLOMY MŁODEGO MODELARZA. Ponadto poznali Merlina – jednego z 24. Jeleniogórskich Jelonków. Swoje ubiegłoroczne uczestnictwo w działaniach turystyczno-krajoznawczych Oddziału PTSM zakończyli świąteczną lekcją muzealną w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa.
Każde z uczestników klasowego podsumowania brało udział w 5-7 działaniach organizowanych dla nich przez Oddział PTSM, więc oprócz dyplomu indywidualnego, kart pamiątkarskich „Karkonoski Piotruś” i przypinek Kolejkowa dodatkowo otrzymali długopisy reklamowe COSMO z okolicznościowym grawerem.
Warto zaznaczyć, że ich bardzo udanie rozpoczęta „turystyczna przygoda” z kamiennogórskim Oddziałem PTSM będzie kontynuowana w 2026 r., gdyż ich wychowawczyni zgłosiła klasowe propozycje do planu pracy Zarządu Oddziału PTSM, które corocznie są podstawą naszych ofert realizacji zadań publicznych na otwarte konkursy ofert ogłaszane dla organizacji pozarządowych przez włodarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Było to pierwsze klasowe „PTSM-wskie turystyczne święto”, które będzie kontynuowane po feriach zimowych, gdyż co najmniej 1-krotnie w naszych działaniach wzięło udział 738 osób (uczniów, ich opiekunów i edukatorów), ale w 99 działaniach (2.951 uczestników) aż 305 młodych turystów i 31 opiekunek uczestniczyło w nich od 4 do 14 razy. Ubiegłorocznymi najaktywniejszymi uczestnikami naszych imprez turystyczno-krajoznawczych byli przedstawiciele klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.
Wszystkim uczestnikom naszych ubiegłorocznych cykli turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży szkolnej z okazji rozpoczynających się ferii zimowych życzymy wielu niezapomnianych przygód, chwilowego, ale bezpiecznego „białego szaleństwa” oraz radosnego wypoczynku.
Autor zdjęć: Małgorzata Bąk
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze