Reklama

Mapa z wędrowcem się brata

W dniu 16 października 2015rokuuczniowie klasy VI f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. Była to dwunasta wycieczka edukacyjna do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.



Po przyjeździe do Karpacza i przybyciu do siedziby Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego, uczestnicy wycieczki spotkali się z Anną Walusiak- edukatorem KPN, która zapoznała ich z tematyką i przebiegiem zajęć zapraszając, po krótkim odpoczynku, do Sali Warsztatowej na pierwszą część zajęć nt. ?Mapa z wędrowcem się brata?.

W trakcie dyskusji, prowadzonej przez edukatorkę KPN, młodzi kamiennogórzanie utrwalali swoją wiedzę oraz poznawali nowe ciekawe wiadomości dotyczące różnych rodzajów map ze szczególnym uwzględnieniem map turystycznych szczególnie pomocnych wędrującym górskimi szlakami turystycznymi. W trakcie dyskusji oraz omawiania prezentacji dowiedzieli się jaką rolę w prawidłowym posługiwaniu się mapą spełniają jej poszczególne elementy: tytuł, skala, współrzędne geograficzne (południki i równoleżniki), legenda i znaki umowne (sygnatury) oraz określali, gdzie na mapach mamy północ oraz pozostałe kierunki. Ciekawym elementem zajęć było rysowanie na balonikach południków i równoleżników, a następnie odbijanie ich na kartkach papieru.

Następnym etapem zajęć edukacyjnych była zespołowa (2-3 osobowa) praca uczniów z kartami pracy, w trakcie której członkowie poszczególnych zespołów, korzystając z map turystycznych, wyjaśniali znaczenie poszczególnych znaków umownych stosowanych dla odwzorowania danego fragmentu rzeczywistego terenu (np. granica, kościoły, zabytki architektury, drogi, szlaki turystyczne, rzeki, przełęcze, lasy, warstwice i schroniska). Ponadto określali czynniki ich powstawania - antropogeniczne lub przyrodnicze. Podsumowaniem tej części zajęć było rozwiązywanie, w tych samych zespołach, krzyżówki, której rozwiązaniem było hasło ?Karkonosze?. Po wypełnieniu kart pracy wszyscy uczniowie poznawali prawidłowe odpowiedzi poprzez wspólne ich odczytywanie.

Do drugiej części zajęć szóstoklasiści przystąpili podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich, pod kierunkiem Marcina Wierzbińskiego, poznawała zasady posługiwania się kompasem oraz podstawowe zasady orientowania mapy turystycznej. Następnie, w pobliskim Ogrodzie Ziół i Krzewów Karkonoskich, poznawali podstawowa zasady posługiwanie się kompasem w terenie oraz określanie azymutu kierunku marszu. Młodzi kamiennogórzanie uczyli się również wyznaczać, przy pomocy azymutu, cele-miejsca etapowe wędrówki, wyznaczać azymuty pośrednich kierunków marszu oraz obliczać odległość pomiędzy dwoma danymi punktami na trasie.

Natomiast uczestnicy drugiej grupy w Sali Informacyjnej CI KPN, pod kierunkiem Karoliny Dobrowolskiej-Martini,wyruszali na wirtualny spacer po Karkonoszach. Oglądając wieloformatową prezentację multimedialną z panoramami 3D wyjątkowych miejsc ?Gór Olbrzymich? oraz słuchając opowiadania o najwyższym paśmie górskim naszego regionu  Karkonoszach mogli wirtualnie stanąć na najwyższym szczycie ? Śnieżce (1603 m.n.p.m.) oraz podziwiać piękno karkonoskich kotłów polodowcowych ? Małego i Wielkiego Stawy oraz Śnieżnych Kotłów, skałek i polodowcowych jezior, a także poznać interesujące rośliny oraz zwierzęta karkonoskie ? podróżniczka oraz sóweczki, a także usłyszeć ich głosy.

Na zakończeniu pobytu w Centrum Informacyjnym KPN powrócili do Sali Warsztatowej, gdzie mieli możliwość utrwalenia sobie podstawowych zasad obsługi oraz samodzielnego doskonalenia swoich umiejętności posługiwania się binokularami oglądając w dużym powiększeniu wybrane skały oraz minerały karkonoskie,wśród których były m. in.: granit, ametyst, kryształ górski,  kwarc dymny, a także piryt zwany również ?złotem głupców?. Ponadto mogli obserwować pod mikroskopem okazy przedstawicieli karkonoskich owadów oraz elementy drzew rosnących w Karkonoszach.

Wspólnym zdjęciem przy skalniaku w Ogrodzie Karkonoskich Ziół i Krzewów z prowadzącą zajęcia ? Anną Walusiak zakończyli bardzo ciekawe oraz kształcące spotkanie z karkonoską górską przyrodą.

Po pożegnaniu się oraz podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas,z Centrum Informacyjnego KPN wyruszyli w drogę powrotną do centrum Karpacza. Po dojściu do autokaru pełni wrażeń z udanej przyrodniczej wyprawy do Centrum Informacyjnego KPN znajdującego się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Zbigniew Lema - wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach ?  Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama