Reklama

Leśna wyprawa uczniów ZS-P Lubawka na Świętą Górę

W dniu 25 czerwca 2025 roku uczniowie dwóch klas I c oraz II a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestniczyli w wyjątkowej, pieszej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej na Świętą Górę aktywnie kontynuując swoje uczestnictwo w tegorocznym „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego”, który organizowany jest dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Celem wyprawy była Święta Góra (701 m. n.p.m) w Lubawce – malownicze wzgórze porośnięte świerkowym lasem, znane z zachowanych ruin zespołu kapliczek stanowiących Drogę Krzyżową, które są świadectwem dawnej religijności mieszkańców tych ziem. Z jej powstaniem wiąże się legenda o prastarej sośnie, której w żaden sposób nie można było ściąć. Dopiero przyrzeczenie ówczesnego właściciela góry Mlaspura Voyta o wystawieniu z jej pnia krzyża spowodowało jej wycięcie. Jak potwierdzają źródła historyczne właściciel góry Mlaspur Voyt dotrzymał danego słowa i w 1740 roku ustawił na szczycie góry drewniany krzyż, a u jej podnóża wzniósł pierwszą drewnianą kapliczkę św. Anny. Odtąd Świętą Górę zaczęto nazywać miejscem cudownym, który przyciągał coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów i wędrowców. Do końca XIX w. ufundowano kolejne kaplice: Zmartwychwstania, Świętego Grobu, Matki Bożej Bolesnej oraz Ostatniej Wieczerzy. Na początku XX w. wymieniono drewnianą kaplicę Zmartwychwstania na murowaną. Niestety w II połowie XX wieku kalwaria i kaplice popadły w całkowitą ruinę. Uczniowie, spacerując leśnymi ścieżkami, mieli więc okazję nie tylko podziwiać piękno lokalnej przyrody, ale również zapoznać się z historią regionu.

Reklama

Ruiny kapliczek, częściowo porośnięte mchem i ukryte wśród drzew, wywarły na młodzieży duże wrażenie. Każdy z tych obiektów niesie ze sobą niepowtarzalną atmosferę i cząstkę przeszłości, która wciąż obecna jest w otaczającym krajobrazie. Wycieczka stała się nie tylko sposobnością do kontaktu z naturą, ale również momentem refleksji nad dziedzictwem kulturowym Dolnego Śląska.

Wyprawa na Świętą Górę stanowiła wartościowe zakończenie roku szkolnego, umożliwiając uczniom aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz integrację międzyklasową, którzy z bardzo udanej leśnej wyprawy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Organizatorzy podkreślają, że takie inicjatywy nie tylko wzbogacają wiedzę, ale też uczą wrażliwości na historię i piękno najbliższego otoczenia.

Reklama

Opiekunami uczestników edukacyjnej wycieczki przyrodniczej do Jagniątkowa byli: Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas oraz Wiktoria Porowska – nauczyciel współorganizujący.

Autor tekstu Wiktoria Porowska                                                                                                                                                                                    Autorzy zdjęć Wiktoria Porowska, Magdalena Winter

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/06/2025 18:57
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama