W dniu 13 października 2025 roku uczniowie dwóch klas II c oraz III a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Zesłańców Sybiru w Lubawce, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestnicząc w lekcji regionalnej z prezentacją multimedialną „Moje Miasto i Gmina Lubawka” zainaugurowali swoje uczestnictwo w tegorocznym projekcie „Imprezy turystyczno-krajoznawcze dla młodzieży szkolnej Miasta Lubawka”, który organizowany jest dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Lubawka zgodnie z umową nr 294/2025 zawartą 9 października 2025 r.
Inaugurujące spotkanie młodych lubawskich adeptów turystyki szkolnej oraz historii regionalnej swojej „małej ojczyzny” zaszczyciła dyrektor szkoły – EWA TELEGA , która powitała wszystkich przybyłych na pierwsze, w ramach wniosku z art. 19a z 25 września 2025 r., działanie turystyczno-krajoznawcze – lekcję regionalną z prezentacją ich dotychczasowych regionalnych wycieczek krajoznawczych, podczas których zwiedzili oraz poznali Ekomuzeum Dawnej Szkoły i Zespół 12 Apostołów w Chełmsku Śląskim, a także ruiny zabytkowych kapliczek stanowiących niegdyś bardzo popularną Drogę Krzyżową na Świętą Górę oraz nieczynny kościół nieistniejącej Parafii Polskokatolickiej w RP w Lubawce i kościół św. Krzysztofa, który powstał w XVII w. z inicjatywy Opata krzeszowskiego Bernarda Rosy jako miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Natomiast z drugiej części prezentacji „Co nas czeka?” poznali program tegorocznego zadania publicznego pt. „Imprezy turystyczno-krajoznawcze dla młodzieży szkolnej z Miasta Lubawka”, w których będą brać aktywny udział uczestnicząc w: warsztatach farmerskich w Chicken Land w Borównie, zajęciach edukacyjnych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz wycieczce mikołajkowej – Baśniowy Książ św. Mikołaja połączony ze zwiedzaniem Palmiarni. W trakcie wycieczek i spacerów regionalnych poszerzą swoją wiedzę o Mieście i Gminie Lubawka – swojej „małej ojczyźnie” poznając m.in. pomniki przyrody w Błażejowie i Chełmsku Śląskim oraz różnorodne lubawskie zabytki i ich historię w czym pomogą im questy – wyprawa odkrywców – „Ta inna historia Lubawki” oraz „Chełmscy Tkacze”.
Tradycyjnie, w działaniach turystyczno-krajoznawczych dla młodych mieszkańców Miasta i Gminy Lubawka, zostanie zorganizowane dla nich Podsumowanie Szkolnego Sezonu Turystycznego 2025.
Opiekunkami uczestników lekcji regionalnej z prezentacją były Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas oraz Katarzyna Harasz – nauczyciel współorganizujący, a dotychczasowe wycieczki po ich „małej ojczyźnie” zaprezentował Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.
Autoor zdjęć Monika Fedoruk
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze