Reklama

Lekcja Regionalna "Moje Miasto i Gmina Lubawka" w ZS-P w Lubawce

W dniu 13 października 2025 roku uczniowie dwóch klas II c oraz III a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Zesłańców Sybiru w Lubawce, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestnicząc w lekcji regionalnej z prezentacją multimedialną „Moje Miasto i Gmina Lubawka” zainaugurowali swoje uczestnictwo w tegorocznym projekcie „Imprezy turystyczno-krajoznawcze dla młodzieży szkolnej Miasta Lubawka”, który organizowany jest dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Lubawka zgodnie z umową nr 294/2025 zawartą 9 października 2025 r.

Inaugurujące spotkanie młodych lubawskich adeptów turystyki szkolnej oraz historii regionalnej swojej „małej ojczyzny” zaszczyciła dyrektor szkoły – EWA TELEGA , która powitała wszystkich przybyłych na pierwsze, w ramach wniosku z art. 19a z 25 września 2025 r., działanie turystyczno-krajoznawcze – lekcję regionalną z prezentacją ich dotychczasowych regionalnych wycieczek krajoznawczych, podczas których zwiedzili oraz poznali Ekomuzeum Dawnej Szkoły i Zespół 12 Apostołów w Chełmsku Śląskim, a także ruiny zabytkowych kapliczek stanowiących niegdyś bardzo popularną Drogę Krzyżową na Świętą Górę oraz nieczynny kościół nieistniejącej Parafii Polskokatolickiej w RP w Lubawce i kościół św. Krzysztofa, który powstał w XVII w. z inicjatywy Opata krzeszowskiego Bernarda Rosy jako miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Reklama

Natomiast z drugiej części prezentacji „Co nas czeka?” poznali program tegorocznego zadania publicznego pt. „Imprezy turystyczno-krajoznawcze dla młodzieży szkolnej z Miasta Lubawka”, w których będą brać aktywny udział uczestnicząc w: warsztatach farmerskich w Chicken Land w Borównie, zajęciach edukacyjnych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz wycieczce mikołajkowej – Baśniowy Książ św. Mikołaja połączony ze zwiedzaniem Palmiarni. W trakcie wycieczek i spacerów regionalnych poszerzą swoją wiedzę o Mieście i Gminie Lubawka – swojej „małej ojczyźnie” poznając m.in. pomniki przyrody w Błażejowie i Chełmsku Śląskim oraz różnorodne lubawskie zabytki i ich historię w czym pomogą im questy – wyprawa odkrywców – „Ta inna historia Lubawki” oraz „Chełmscy Tkacze”.

Tradycyjnie, w działaniach turystyczno-krajoznawczych dla młodych mieszkańców Miasta i Gminy Lubawka, zostanie zorganizowane dla nich Podsumowanie Szkolnego Sezonu Turystycznego 2025.

Reklama

Opiekunkami uczestników lekcji regionalnej z prezentacją były Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas oraz Katarzyna Harasz – nauczyciel współorganizujący, a dotychczasowe wycieczki po ich „małej ojczyźnie” zaprezentował Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

Autoor zdjęć Monika Fedoruk

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/10/2025 09:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama