Reklama

Jak przetrwać upały?

Państwowa Straż Pożarna przypomniała zasady, które należy stosować podczas upałów. Przeczytaj co robić, aby łatwiej przetrwać okres wysokich temperatur.

W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13.

- należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;
- dzieci i osoby starsze powinny poruszać się na zewnątrz wyłącznie z nakryciem głowy;
- nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60°C;
- należy przebywać na słońcu nie dłużej niż dwie godziny stosując przy tym kremy ochronne;
- w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej);
- należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego;
- należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu;
- należy unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, które sprzyjają odwodnieniu organizmu;
- jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112;
- należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi;
- będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić akwenu bezpośrednio po opalaniu, zanim zaczniemy pływać należy się stopniowo schładzać;
- będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację;
- należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama