W dniu 15 czerwca 2016 r. młodzi turyści z dwóch szkół podstawowych naszego powiatu uczestniczyli w IX Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej ?Tkacze Chełmscy? zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim oraz Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.
Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury spotkali się przy pomniku przyrody nieożywionej ?Diabelska Maczuga? w Gorzeszowie, skąd zielonym szlakiem podeszli do budynku z wmurowanym kamiennym krzyżem wykonanym z piaskowca. Kamienne krzyże były stawiane w XIV-XVI w. przez zabójcę w wyniku umowy kompozycyjnej przed sądem z rodziną zamordowanego. Wystawienie takiego pomnika miało trwale upamiętnić zajście, skłaniać do modlitwy za duszę zabitego i być znakiem pojednania. Dalszą wędrówkę wytyczał im czerwony szlak, który doprowadził uczestników złazu do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? utworzonego w 1970 r. na powierzchni 9,04 ha położony na północnym krańcu Zaworów. W geologiczno-krajobrazowym rezerwacie chronione są unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego o malowniczych kształtach baszt, maczug, grzybów i innych. Jest on również objęty ochroną przyrody w ramach dyrektywy UE ? Specjalny obszar Ochrony Siedlisk ?Natura 2000? ? Góry Kamienne. Tam też został przeprowadzony konkurs krajoznawczy, w którym najlepsza okazała się ekipa kl. V a z SP nr 1 w Kamiennej Górze.
Stąd, już żółtym szlakiem turystycznym, młodzi turyści żwawo powędrowali przez Olszyny, gdzie zobaczyli figurę św. Jana Nepomucena ? spowiednika królowej Zofii Bawarskiej (król Wacław IV nakazał utopić go nocą w Wełtawie), dotarli do Chełmska Śląskiego, gdzie zobaczyli m. in. jeden z dwóch pomników przyrody ? lipę drobnolistną.
Natomiast na trasie nr 2, po raz pierwszy od reaktywowaniu w ubiegłym roku Złazu, wędrowali mali adepci turystyki pieszej ? uczniowie klasy I a z ZSP w Chełmsku Śląskim, którzy spacerowali wokół Chełmska Śląskiego docierając do pobliskiej Góry św. Anny.
Po przybyciu wszystkich uczestników złazu na jego metę, która mieściła się w gościnnym dla uczestników krajoznawczo-przyrodniczej wyprawy Zespole Szkół Publicznych. Po wspólnym posiłku w ?zielonej klasie?, gdzie czekała na nich smakowita grochówka z chlebem, kompotem oraz słodkim ciasteczkiem, z ochotą przystąpili do rozgrywanych na boisku szkolnym konkurencji sprawnościowo-zręcznościowych, w których zwyciężyły drużyny z Chełmska Śląskiego oraz konkursu piosenki turystycznej, w której dominowany piosenki z własnymi tekstami prezentującymi walory krajoznawczo-turystyczne poznawanych na trasie złazu. W ocenie Jury konkursu najciekawiej zaprezentowali się kamiennogórscy ?waganci?. Niespodzianką był spontaniczny występ pierwszoklasistów, którzy zatańczyli do utworu ?Macarena?.
Podczas uroczystego podsumowania oraz zakończenia złazu, na który przybyła Alina Wróbel ? dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim została ogłoszona przez kierownika Złazu ? Elżbietę Kapołkę klasyfikacja końcowa. Okazało się, że po wyrównanej rywalizacji w łącznej punktacji końcowej I miejsce zajęli młodzi turyści reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze, którzy uzyskali 169,5 pkt, co pozwoliło im, po raz drugi, zdobyć PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA LUBAWKI. Również pozostałe drużyny turystyczne zasłużyły na słowa uznania za aktywny i zaangażowany udział w złazie. Dyplomy drużynowe oraz indywidualne nagrody rzeczowe, w postaci map i przewodników turystycznych, a także słodyczy wręczały Alina Wróbel oraz Elżbieta Kapołka. Oprócz bezpośrednich organizatorów Oddziału PTSM w Kamiennej Górze i Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim nagrody oraz poczęstunek dla młodych uczestników ufundowali: Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego, Burmistrz Miasta Lubawka, Hurtownia Drewna w Lubawce, Renata Zdziebłko, Zenon Poręba oraz Marek Wesołowski.
Uczestnicy złazu pożegnali się nadzieją na spotkanie się na kolejnym Jubileuszowym X Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej w II połowie czerwca 2017 r. oraz podczas jesiennych wędrówek w ramach cyklu wycieczek ?Poznajemy Powiat Kamiennogórski? organizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy współpracy finansowej Powiatu Kamiennogórskiego.
W trakcie trwania złazu wszyscy jego uczestnicy zdobyli po 16 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 6 do Górskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto najmłodsi uczestnicy Złazu rozpoczęli wypełnianie norm do ich pierwszej odznaki krajoznawczej TROPICIEL PRZYRODY.
Opiekunami wędrującej młodzieży byli: Zofia Duszyńska i Marcin Sarzyński (ZSP SP Chełmsko Śląskie), Emilia Nieczyperowicz i Ewa Skotarczak (SP nr 1 Kamienna Góra), oraz Dorota Tobiasz, Ewa Pasiut, Barbara Wilk i Cezary Matyszczak (ZSP SP Chełmsko Śląskie), a szlakami turystycznymi poprowadzili ich Jerzy Rubach ? przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK oraz Elżbieta Kapołka ? kierownik Złazu.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze