Reklama

IX Powiatowy Złaz Dziatwy Szkolnej ?Tkacze Chełmscy 2016?

W dniu 15 czerwca 2016 r. młodzi turyści z dwóch szkół podstawowych naszego powiatu uczestniczyli w IX Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej ?Tkacze Chełmscy? zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim oraz Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.



Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury spotkali się przy pomniku przyrody nieożywionej ?Diabelska Maczuga? w Gorzeszowie, skąd zielonym szlakiem podeszli do budynku z wmurowanym kamiennym krzyżem wykonanym z piaskowca. Kamienne krzyże były stawiane w XIV-XVI w. przez zabójcę w wyniku umowy kompozycyjnej przed sądem z rodziną zamordowanego. Wystawienie takiego pomnika miało trwale upamiętnić zajście, skłaniać do modlitwy za duszę zabitego i być znakiem pojednania. Dalszą wędrówkę wytyczał im czerwony szlak, który doprowadził uczestników złazu do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? utworzonego w 1970 r. na powierzchni 9,04 ha położony na północnym krańcu Zaworów. W geologiczno-krajobrazowym rezerwacie chronione są unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego o malowniczych kształtach baszt, maczug, grzybów i innych. Jest on również objęty ochroną przyrody w ramach dyrektywy UE ? Specjalny obszar Ochrony Siedlisk ?Natura 2000? ? Góry Kamienne. Tam też został przeprowadzony konkurs krajoznawczy, w którym najlepsza okazała się ekipa kl. V a z SP nr 1 w Kamiennej Górze.

Stąd, już żółtym szlakiem turystycznym, młodzi turyści żwawo powędrowali przez Olszyny, gdzie zobaczyli figurę św. Jana Nepomucena ? spowiednika królowej Zofii Bawarskiej (król Wacław IV nakazał utopić go nocą w Wełtawie), dotarli do Chełmska Śląskiego, gdzie zobaczyli m. in. jeden z dwóch pomników przyrody ? lipę drobnolistną. 

Natomiast na trasie nr 2, po raz pierwszy od reaktywowaniu w ubiegłym roku Złazu, wędrowali mali adepci turystyki pieszej ? uczniowie klasy I a z ZSP w Chełmsku Śląskim, którzy spacerowali wokół Chełmska Śląskiego docierając do pobliskiej Góry św. Anny.

Po przybyciu wszystkich uczestników złazu na jego metę, która mieściła się w gościnnym dla uczestników krajoznawczo-przyrodniczej wyprawy Zespole Szkół Publicznych. Po wspólnym posiłku w ?zielonej klasie?, gdzie czekała na nich smakowita grochówka z chlebem, kompotem oraz słodkim ciasteczkiem, z ochotą przystąpili do rozgrywanych na boisku szkolnym konkurencji sprawnościowo-zręcznościowych, w których zwyciężyły drużyny z Chełmska Śląskiego oraz konkursu piosenki turystycznej, w której dominowany piosenki z własnymi tekstami prezentującymi walory krajoznawczo-turystyczne poznawanych na trasie złazu. W ocenie Jury konkursu najciekawiej zaprezentowali się kamiennogórscy ?waganci?. Niespodzianką był spontaniczny występ pierwszoklasistów, którzy zatańczyli do utworu ?Macarena?.

Podczas uroczystego podsumowania oraz zakończenia złazu, na który przybyła Alina Wróbel ? dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim została ogłoszona przez kierownika Złazu ? Elżbietę Kapołkę klasyfikacja końcowa. Okazało się, że po wyrównanej rywalizacji w łącznej punktacji końcowej I miejsce zajęli młodzi turyści reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze, którzy uzyskali 169,5 pkt, co pozwoliło im, po raz drugi, zdobyć PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA LUBAWKI. Również pozostałe drużyny turystyczne zasłużyły na słowa uznania za aktywny i zaangażowany udział w złazie. Dyplomy drużynowe oraz indywidualne nagrody rzeczowe, w postaci map i przewodników turystycznych, a także słodyczy wręczały Alina Wróbel oraz Elżbieta Kapołka. Oprócz bezpośrednich organizatorów Oddziału PTSM w Kamiennej Górze i Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim nagrody oraz poczęstunek dla młodych uczestników ufundowali: Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego, Burmistrz Miasta Lubawka, Hurtownia Drewna w Lubawce, Renata Zdziebłko, Zenon Poręba oraz Marek Wesołowski.

Uczestnicy złazu pożegnali się nadzieją na spotkanie się na kolejnym Jubileuszowym X Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej w II połowie czerwca 2017 r. oraz podczas jesiennych wędrówek w ramach cyklu wycieczek ?Poznajemy Powiat Kamiennogórski? organizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy współpracy finansowej Powiatu Kamiennogórskiego.
 
W trakcie trwania złazu wszyscy jego uczestnicy zdobyli po 16 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 6 do Górskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto najmłodsi uczestnicy Złazu rozpoczęli wypełnianie norm do ich pierwszej odznaki krajoznawczej TROPICIEL PRZYRODY.

Opiekunami wędrującej młodzieży byli: Zofia Duszyńska i Marcin Sarzyński (ZSP SP Chełmsko Śląskie), Emilia Nieczyperowicz i Ewa Skotarczak (SP nr 1 Kamienna Góra), oraz Dorota Tobiasz, Ewa Pasiut, Barbara Wilk i Cezary Matyszczak (ZSP SP Chełmsko Śląskie), a szlakami turystycznymi poprowadzili ich Jerzy Rubach ? przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK oraz Elżbieta Kapołka ? kierownik Złazu.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama