W dniu 10 grudnia 2015 r. na terenie gościnnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze odbył się II Miejski Konkurs Historyczny ?Kamienna Góra ? moje miasto?, w którym uczestniczyły 15-osobowe reprezentacje szkolnych kół historycznych działających w kamiennogórskich szkołach podstawowych. Konkurs był podsumowaniem cyklu wycieczek historycznych oraz lekcji regionalnych organizowanych w ramach projektu ?SZLAKAMI MIEJSC PAMIĘCI?, w których młodzi mieszkańcy naszego miasta poznawali historię swojej ?małej ojczyzny?. Cykl ten współorganizowany był przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Przybyłych na konkurs młodych miłośników historii Kamiennej Góry, ich opiekunów oraz jurorów konkursu powitała autorka projektu ?Szlakami miejsc pamięci? Małgorzata Rusnarczyk, która poinformowała przybyłych, że konkurs jest podsumowaniem tegorocznych tematów: ?Wojny w dziejach Ziemi Kamiennogórskiej? oraz ?Rozwój tkactwa Ludowego i włókiennictwa?. Młodym miłośnikom historii regionalnej życzyła powodzenia w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych podczas drugiej edycji Miejskiego Konkursu Historycznego. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie: Małgorzata Ogonowska (Muzeum Tkactwa), Jacek Trybuła i Kamil Zięba (Projekt Arado), Henryk Różański (Przewodniczący Rady Miasta) oraz Jerzy Rubach (PTSM). Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu oraz członkowie jury otrzymali okolicznościowy znaczek Miejskiego Konkursu Historycznego.
Młodzi kamiennogórzanie brali udział w siedmiu konkurencjach drużynowych oraz dwóch rozgrywanych indywidualnie obejmujących zagadnienia związane z tegoroczną tematyką realizowaną w trakcie lekcji muzealnych, wycieczek historycznych oraz lekcji regionalnych. Wszystkie konkurencje i zadania konkursowe zostały opracowane przez Małgorzatę Rusnarczyk i Ewelinę Wielochę ? nauczycielki historii w kamiennogórskich szkołach podstawowych, przedstawicieli współorganizatorów ? Małgorzatę Ogonowską i Jacka Trybułę oraz Jerzego Rubacha ? Nauczyciela Kraju Ojczystego.
W konkurencjach drużynowy szkoły były reprezentowane przez 6-osobowe zespoły, które z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w siedmioetapowej rywalizacji: rozsypance ? miejsca bitew, rozpoznawaniu pomników wojennych, quescie, rozwiązywaniu krzyżówki, prezentacji scenki tkackiej, rozpoznawaniu narzędzi tkackich oraz musztrze. Poszczególne etapy oceniało Jury konkursu, które przyznało przedstawicielom SP nr 2 - 185 pkt., a reprezentantom SP nr 1 - 175 pkt.
W rozgrywanych równolegle dwóch konkurencjach indywidualnych ? teście wiedzy historycznej (29 pytań z opcją 3-krotnego wyboru) oraz rozpoznawaniu obiektów ze zdjęć (20) uczestniczyły 9-osobowe drużyny. Również w tych konkurencjach reprezentujący swoje szkoły młodzi historycy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem., gdyż najlepszy oraz najsłabszy tegoroczny indywidualny wynik w łącznej punktacji obu konkurencji (38,5 pkt i 19 pkt. są lepsze od podobnych ubiegłorocznych osiągnięć. Uczestnicy konkursu wcielili się ponadto w rolę Jury sprawdzając prawidłowość odpowiedzi koleżanek i kolegów przeciwnej szkoły. Indywidualnie pierwsze miejsca i tytuły ?Mistrzów wiedzy historycznej o Kamiennej Górze? zdobyła JESSICA IZER (SP nr 2) przed KATIĄ MARCZAK (SP nr 1) oraz KONRADEM DĄBROWSKIM (SP nr 2).
W łącznej klasyfikacji II Miejskiego Konkursu Historycznego ?Kamienna Góra ? moje miasto? lepszymi, zdobywając 418,5 pkt., okazali się gospodarze konkursu Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tkaczy Śląskich, gdyż goście konkursu Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego uzyskała 396,0 pkt.
W trakcie konkursu młodzi miłośnicy historii ?swojej małej ojczyzny? zostali ugoszczeni słodko-owocowym poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze.
Podczas uroczystego podsumowaniu konkursu ogłoszono wyniki bardzo wyrównanej i stojącej na wysokim poziomie rywalizacji, a dyplomy indywidualne oraz nagrody rzeczowe wręczali wszyscy członkowie Jury. PUCHARY BURMISTRZA wraz z dyplomami drużynowymi wręczali, w imieniu Burmistrza Kamiennej Góry, Henryk Różański oraz Małgorzata Ogonowska..
Młodzi uczestnicy konkursu, członkowie Jury oraz organizatorzy pożegnali się nadzieją na przyszłoroczne spotkanie podczas cyklu imprez historycznych ?Szlakiem miejsc pamięci? oraz na III Miejskim Konkursie Historycznym ?Kamienna Góra ? moje miasto?.
Konkurs był ostatnią imprezą turystyczno-krajoznawczą dla młodych mieszkańców naszego miasta organizowaną w tym roku przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Już w trakcie realizacji cyklu imprez do procesu edukacji regionalnej młodzieży bardzo aktywnie włączyło się Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera?, które wyraziły chęć kontynuowania owocnej współpracy w przyszłym roku kalendarzowym.
Ogółem w tegorocznych imprezach turystyczno-krajoznawczych wzięło dotychczas udział 1.715 młodych uczestników i ich opiekunów (w 2014 r., - 1.063) a tradycyjne PODSUMOWANIE bardzo udanego SZKOLNEGO SEZONU TURYSTYCZNEGO odbędzie się w dniu 18 grudnia 2015 r o godz. 10.00 w Sali Witrażowej kamiennogórskiego ratusza, w trakcie którego zdobywcom odznak turystycznych oraz najaktywniejszym uczestnikom tegorocznych imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej zostaną wręczone odznaki turystyczno-krajoznawcze, dyplomy indywidualne oraz nagrody rzeczowe.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze