Na najbliższej sesji radni Lubawki ustalą nową wysokość wynagrodzenia burmistrza oraz swoich diet. Zmiany wymuszone zostały przez ustawę przyjętą we wrześniu przez Sejm rozporządzenie Rady Ministrów.
Zgodnie z prawem wynagrodzenie zasadnicze burmistrza w gminie do 15 tys. mieszkańców może maksymalnie wynieść 10 250 zł, a dodatek funkcyjny 3 150 zł. Do tego dochodzi 30% dodatku specjalnego. W sumie to 17 420 zł. Radni nie mogą przyznać burmistrzowi wynagrodzenia poniżej 80% stawki maksymalnej, czyli 13 936 zł. Należy do tego doliczyć wysługę lat. Wszystkie kwoty to kwoty brutto.
W projekcie uchwały zaproponowanym przez przewodniczącego Michała Ołdaka, wynagrodzenie burmistrz Ewy Kocemby zaproponowane zostało w najniższej możliwej wysokości, czyli 80% maksymalnej stawki. Po przyjęciu uchwały podwyżka, zgodnie z prawem, obowiązywać będzie od 1 sierpnia 2021 roku.
Na podstawie zmienionych przepisów przygotowany został również projekt uchwały zmieniającej sposób ustalania diety radnych. W tym przypadku ustalana odgórnie stawka mnożona będzie nie przez 1,5 jak w tej chwili, ale 2,4. Dla szeregowego radnego oznacza to podwyżkę diety z ok. 720 zł do ponad 1100 zł.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze