Reklama

Zmiany w lubawskich wodociągach

Radni Lubawki obradowali dzisiaj na nadzwyczajnej sesji. Wrócili do sprawy przejęcia od 1 lipca usług wodociągowych przez gminę.

Burmistrz Andrzej Wojdyła stwierdził, że proces przejmowania od Sanikomu świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych rozpoczęty został podczas poprzedniej kadencji samorządu. To wtedy gmina przejęła od spółki całą sieć. Potwierdził, że od 1 lipca, na podstawie nowej taryfy zatwierdzonej przez Wody Polskie, cena dostawy wody i odbioru ścieków wzrośnie na terenie gminy średnio o 4 zł. Radni wyliczyli, że to ok. 26% podwyżki. Według burmistrza Sanikom też złożył wniosek o nowe taryfy i cena byłaby jeszcze wyższa, jaka? Tego nie zdradził.

Reklama

Radni wskazywali na problemy z udzielaniem przez burmistrza informacji o planowanych zmianach, prosili o szczegóły od stycznia. Wskazywali również na brak komunikacji z mieszkańcami i to pomimo zatrudnienia przez burmistrza specjalisty ds. PR, czyli wizerunku.

Pytana o konsekwencje ewentualnego odrzucenia uchwały wprowadzającej koszty i przychody związane z działalnością wodociągową do budżetu samorządu, skarbniczka wyjaśniła radnym, że miasto będzie mogło wezwać ich do podjęcia tej decyzji, a w przypadku ponownej odmowy zgłosić przekroczenie uprawnień przez radę do RIO, nadzoru prawnego wojewody oraz prokuratury.

Reklama

Po długiej przerwie radni przystąpili do głosowania nad projektem uchwały umożliwiającej rozpoczęcie działalności wodno-kanalizacyjnej przez gminę. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, wszyscy obecni na sesji.

Łączna opłata za dostarczanie wody i odbiór ścieków od 1 lipca to 19,71 zł za metr sześcienny. Do tego należy doliczyć opłatę abonamentową 5,67 zł miesięcznie za wodę i 7,56 zł za ścieki. Taryfy zatwierdzone zostały przez Wody Polskie na 18 miesięcy.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2025 18:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama