Radni Lubawki obradowali dzisiaj na nadzwyczajnej sesji. Wrócili do sprawy przejęcia od 1 lipca usług wodociągowych przez gminę.
Burmistrz Andrzej Wojdyła stwierdził, że proces przejmowania od Sanikomu świadczenia usług wodno-kanalizacyjnych rozpoczęty został podczas poprzedniej kadencji samorządu. To wtedy gmina przejęła od spółki całą sieć. Potwierdził, że od 1 lipca, na podstawie nowej taryfy zatwierdzonej przez Wody Polskie, cena dostawy wody i odbioru ścieków wzrośnie na terenie gminy średnio o 4 zł. Radni wyliczyli, że to ok. 26% podwyżki. Według burmistrza Sanikom też złożył wniosek o nowe taryfy i cena byłaby jeszcze wyższa, jaka? Tego nie zdradził.
Radni wskazywali na problemy z udzielaniem przez burmistrza informacji o planowanych zmianach, prosili o szczegóły od stycznia. Wskazywali również na brak komunikacji z mieszkańcami i to pomimo zatrudnienia przez burmistrza specjalisty ds. PR, czyli wizerunku.
Pytana o konsekwencje ewentualnego odrzucenia uchwały wprowadzającej koszty i przychody związane z działalnością wodociągową do budżetu samorządu, skarbniczka wyjaśniła radnym, że miasto będzie mogło wezwać ich do podjęcia tej decyzji, a w przypadku ponownej odmowy zgłosić przekroczenie uprawnień przez radę do RIO, nadzoru prawnego wojewody oraz prokuratury.
Po długiej przerwie radni przystąpili do głosowania nad projektem uchwały umożliwiającej rozpoczęcie działalności wodno-kanalizacyjnej przez gminę. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, wszyscy obecni na sesji.
Łączna opłata za dostarczanie wody i odbiór ścieków od 1 lipca to 19,71 zł za metr sześcienny. Do tego należy doliczyć opłatę abonamentową 5,67 zł miesięcznie za wodę i 7,56 zł za ścieki. Taryfy zatwierdzone zostały przez Wody Polskie na 18 miesięcy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze