Aktualizacja 16:13
Sesja nadzwyczajna zwołana została na 24 czerwca, na godzinę 16:00.
Oryginalna informacja
Od 1 lipca gmin Lubawka ma przejąć usługi dostarczania wody i odbioru ścieków z terenu gminy. Do tej pory usługę tę dla samorządu wykonywał Sanikom. Burmistrz Andrzej Wojdyła, bez konsultacji z radnymi, wypowiedział firmie umowę i teraz ma problem.
Burmistrz zapewniał, że decyzja będzie korzystna dla gminy. Przez kilka miesięcy nie zdradzał nawet radnym szczegółów. Pytania padały na sesjach w marcu, kwietniu i maju. Odpowiedzi padły na początku czerwca oraz w poniedziałek, 2 dni przed decydującą decyzją radnych. Okazało się, że tak różowo nie będzie.
Przewodniczący rady Arkadiusz Wierciński przekazał dzisiaj wątpliwości radnych. Zysk z odzyskania VAT-u ma wynieść ok. 2 mln zł, ale przejęcie działalności ma kosztować 1 mln zł. Gmina straci też 300 tys. zł podatku od nieruchomości płaconego przez Sanikom. Teraz tych wpływów nie będzie. Dodatkowo wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Podwyżka to ok. 20%, czyli ponad 4 zł od metra sześciennego. Do tej pory nowe umowy z urzędem podpisało ok. 1600 odbiorców.
Przewodniczący podkreślił, że decyzję o rozwiązaniu umowy z Sanikomem i przejęciu wodociągów podjął burmistrz bez konsultacji z radnymi. Szczegóły ujawnił dopiero dwa dni temu. W ten sposób radni postawieni zostali pod ścianą. Według radnych decyzję można było najpierw z nimi skonsultować, dokładnie przeanalizować i dopiero wtedy wypowiadać umowy. Teraz nie ma wyjścia, od 1 lipca ktoś musi dostarczać wodę mieszkańcom.
Kluczową dla rozpoczęcia nowej działalności przez gminę była uchwała o zmianach w budżecie. W projekcie zapisano dochody i koszty związane z funkcjonowaniem systemu. Za przyjęciem uchwały nie zagłosował żaden radny, nikt nie był przeciwko, 12 radnych (wszyscy obecni na sesji) wstrzymało się od głosu. Uchwała nie została przyjęta.
Radni zapowiedzieli, że są gotowi na zwołanie w czerwcu sesji nadzwyczajnej, poświęconej wodociągom. Uchwałę muszą przyjąć, ale podkreślają, że odpowiedzialność za taką decyzję musi ponosić burmistrz.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze