W dniu 3 czerwca 2015 r. młodzi turyści z trzech szkół podstawowych naszego powiatu uczestniczyli, w reaktywowanym po ośmiu latach, VIII POWIATOWYM ZŁAZIE DZIATWY SZKOLNEJ ?TKACZE ŚLĄSCY ? 2015? zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim oraz Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego. Honorowy patronat nad Złazem objęła Burmistrz Lubawki Ewa Kocemba, która ufundowała Puchar Przechodni dla najlepszej szkoły uczestniczącej w złazie.
Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury spotkali się na rynku w Lubawce, gdzie zostali zapoznani z przebiegiem trasy oraz otrzymali okolicznościowe znaczki złazu, który zaprojektowała EMILIA NOWAK ? uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim. Następnie wyruszyli na krótkie spotkanie z historią oraz zabytkami nadgranicznego miasta, któremu prawa miejskie nadał książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. W trakcie spaceru jego ulicami dowiedzieli się, że od 1292 r. do 1810 r. była ona związana z zakonem cystersów z Krzeszowa, a Lubawkę nie omijały liczne na przestrzeni wieków wojny oraz klęski żywiołowe (pożary i powodzie), do których nawiązuje m.in. herb miasta. Pierwsze swoje kroki skierowali do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP z XVII w. z bogato zdobionym barokowo-rokokowym wnętrzem. Na szczególną uwagę zasługuje ogromny ołtarz główny z obrazem przedstawiającym ?Ucieczkę grzeszników?. Na rynku zobaczyli klasycystyczny ratusz z XVIII w. z herbem miasta oraz narożną figurą św. Jana Nepomucena. Stąd czerwono-niebieskim szlakiem turystycznym opuścili rynek nadgranicznego miasta oglądając po drodze barokowy kościół św. Anny, przy którym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w wojnie prusko-austriackiej w 1866 r. oraz kościół poewangelicki. Żwawo wędrując ulicami miasta poznawali ponadto podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych oraz zdobywania odznak turystyczno-krajoznawczych (GOT, Turysta Przyrodnik oraz ROK).
Główną atrakcją dla miłośników przyrody było poznanie rożnych form ochrony przyrody, w tym jednego z dwóch, na terenie naszego powiatu, REZERWATU PRZYRODY ?KRUCZY KAMIEŃ? utworzonego w 1954 r. do którego doprowadziły ich niebiesko-zielone znaki turystyczne oraz zielono znakowana ścieżka dydaktyczna. Teren ten objęty został także inną z form ochrony przyrody w Polsce jakim jest SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK ?NATURA 2000? ? GÓRY KAMIENNE. Po dojściu na skraj lasu i krótkim odpoczynku, rozpoczęli wspinaczkę na szczyt Kruczej Skały (681m.n.p.m.) ? najwyższego wzniesienia utworzonego w 1954 r. skalnego rezerwatu przyrody nieożywionej. Na obszarze 10,21ha ochroną objęte zostało skalne wzniesienie przedstawiające ciekawą formę intruzji porfiru w skały osadowe. Ochroną rezerwatową objęta jest szczytowa partia Kruczej Skały z jej południowym zboczem opadającym bardzo strono kilkudziesięciometrowym urwiskiem do Kruczej Doliny, a w 1995 r. entomolodzy wrocławscy, po prawie 100 latach nieobecności w Sudetach, ponownie wprowadzili motyla Niepylaka Apollo.
Po odpoczynku na szczycie Kruczej Skały kontynuowali swój spacer zielonym szlakiem w kierunku Rozdroża Trzech Buków, z którego już niebieskim szlakiem turystycznym wędrując leśnymi dróżkami m.in, przez Krzyżówkę BHP (686 m.n.p.m.) dotarli do Błażejowa, gdzie mogli podziwiać POMNIKI PRZYRODY - dwa okazałe kasztanowce. Spacer asfaltową drogą przez Błażejów do Chełmska Śląskiego młodym turystom trochę utrudniała piękna słoneczna pogoda, ale na metę złazu, która mieściła się w gościnnym dla uczestników przyrodniczej wyprawy Zespole Szkół Publicznych, na których na stołówce czekała już smakowita grochówka z chlebem, herbatą oraz słodkim ciasteczkiem.
Po wspólnym posiłku młodzi mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego zostali zaproszeni do ?zielonej klasy?, w której powitała ich Elżbieta Kapołka ? pomysłodawca reaktywacji i kierownik VIII Powiatowego Złazu Dziatwy Szkolnej ?Tkacze Śląscy 2015?. Na uroczyste zakończenie imprezy turystycznej przybyły również Ewa Kocemba ? burmistrz Lubawki oraz Alina Wróbel ? dyrektor ZSP w Chełmsku Śląskim. W uzgodnieniu z opiekunami drużyn zrezygnowano z przeprowadzenia konkursu krajoznawczo-przyrodniczo-turystycznego, a w konkursie piosenki turystycznej zaprezentowały się wszystkie drużyny. W jednomyślnej ocenie Jury konkursu najciekawiej zaprezentowali się kamiennogórscy ?waganci?, którym burmistrz Lubawki wręczyła PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA LUBAWKI, ale również pozostałe reprezentacje turystyczne zasłużyły na słowa uznania za aktywny i zaangażowany udział w złazie. Dyplomy drużynowe i indywidualne nagrody rzeczowe, w postaci map i przewodników turystycznych oraz słodyczy, które wręczały Ewa Kocemba oraz Elżbieta Kapołka oprócz bezpośrednich organizatorów ufundowali: Burmistrz Miasta Lubawka, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy", Koło Łowieckie "Szarak" Kamienna Góra, Renata Zdziebłko, Marek Wesołowski oraz Małgorzata i Stanisław Jeleń.
Uczestnicy złazu pożegnali się nadzieją na spotkanie się na kolejnym IX Złazie Dziatwy Szkolnej w 2016 r. oraz podczas jesiennych wędrówek w ramach cyklu wycieczek ?Poznajemy Powiat Kamiennogórski? organizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy współpracy finansowej Powiatu Kamiennogórskiego. Dodatkową wartością złazu jest także reaktywowanie Szkolnego Koła PTSM przy ZSP w Chełmsku Śląskim, którego opiekunem będzie Zofia Duszyńska.
W trakcie trwania złazu wszyscy jego uczestnicy zdobyli do 26 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik, po 13 do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 5 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Z uczestników złazu normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu brązowym wypełnili Zofia Makaś i Mateusz Chłąd, a w stopniu popularnym Julia Serafin i Kornel Szala. Ponadto normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym wypełniła Klaudia Kubacka.
Opiekunami wędrującej młodzieży byli: Zofia Duszyńska i Elżbieta Matyszczak (ZSP SP Chełmsko Śląskie), Emilia Nieczyperowicz i Ewa Skotarczak (SP nr 1 Kamienna Góra) oraz Damian Rudzki i Łukasz Wincza (ZSP SP Lubawka), a szlakami turystycznymi poprowadził ich Jerzy Rubach ? przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze