Reklama

Zakup bombek, zwiedzanie i dekorowanie bombek - magia Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 15 listopada 2024 roku uczniowie dwóch klas I a oraz III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do PPH „VITBIS” sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych ozdób choinkowych. Trzecioklasiści aktywnie kontynuują swój udział w tegorocznym „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Młodzi kamiennogórzanie postanowili wybrać się do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „VITBIS” w Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma największy w Polsce producent szklanych ozdób choinkowych oraz poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytanie Jak powstają bombki?

Reklama

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi otrzymali możliwość odpoczynku po 1,5-godzinnej podróży oraz posilenia się na w jednym z pomieszczeń, w którym w grudniu z reguły odbywają się warsztaty malowania bombek. Po zaspokojeniu „pierwszego głodu” z wielką radością udali się do sklepu firmowego VITBIS, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe, których ceny zaczynały się od 0,50zł za sztukę. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał ich do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania bardzo trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki lub wybrać z licznych pudełek z bombkami zabierając je do swojego koszyczka lub trzymając w dłoniach. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru następował czas zakupów, chociaż niektórym z nich spacerując po sklepie wpadły w oko kolejne „cudne ozdoby choinkowe” więc ponownie stawali w kolejce do kasy uzupełniając swoją kolekcję najpiękniejszych szklanych ozdób choinkowych. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, ale zawieszenie swoich samodzielnie wybranych i zakupionych bombek na drzewku bożonarodzeniowym – rodzinnej choince przysporzy im wiele nieskrywanej świątecznej radości. Gdy wszyscy uczestniczy wycieczki dokonali wyboru i zakupu bombek opuścili „kram szklanych ozdób choinkowych” udając się z nimi do autokaru.

Następnie podeszli do portierni zakładu produkującego ozdoby choinkowe, gdzie spotkali się z jedną przewodniczką po zakładzie produkującym bombki, a czas oczekiwania na drugą z nich postanowili wykorzystać na zrobienie wspólnych klasowych, pamiątkowych zdjęć na tle dorodnych świerków.

Reklama

Jako pierwsza drzwi do zakładu produkującego szklane ozdoby choinkowe przekroczyła klasa III b, która ze swoją przewodniczką rozpoczęła jego zwiedzanie i odkrywanie tajemnic związanych z ich produkcją. Po około 15 minutach ich młodsze koleżanki i koledzy z klasy I a wyruszyli „ich tropem” ze swoją przewodniczką na zwiedzanie poszczególnych działów produkcyjnych największego producenta bombek w Polsce. Firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 180 000-200 000 sztuk bombek dziennie. Pierwszym działem, który zobaczyły obie klasy była dmuchalnia ręczna, w której bez względu na porę roku jest bardzo gorąco. W tym dziale rozpoczyna się produkcja szklanych bombek. Przy wszystkich stanowiskach stoją palniki, które rozgrzewają szklane rurki do czerwoności, a w temperaturze ok. 650-700ºC szkło zaczyna być plastyczne. Dzięki temu wykwalifikowani dmuchacze tworzą dowolne kształty ozdób choinkowych. W trakcie swojej dniówki dmuchacz wykonuje ok. 500 sztuk różnorodnych szklanych form. Obok zobaczyli także duże mechaniczne palniki, które służyły do produkcji bombek o jednakowym kształcie. Następnie szklane wydmuszki zostają poddane procesowi schładzania.

Schłodzone wydmuszki trafiają do następnego działu - Lakierni, gdzie rozpoczyna się proces srebrzenia bombki. Przewodniczki pokazały, poznającym proces produkcji bombek, szklane wydmuszki z wstrzykniętym do nich płynnym azotanem srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombkami powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Na tak przygotowane bombki po stronie zewnętrznej nakłada się odpowiedni kolor. W lakierni zobaczyli także duże zielone maszyny, które masowo lakierowały je na odpowiednio zaprogramowane kolory.

Reklama

Tak przygotowane, pokolorowane bombki trafiają do trzeciego działu Dekoratorni. Tam dekoratorki oraz dekoratorzy, prawdziwi artyści, ręcznie ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane wzory. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent oraz doświadczenie. Obok stanowisk dekoratorów mogli podziwiać na drewnianych półkach różnobarwne i różnokształtne serie ozdób choinkowych. W dniu ich wizyty w „krainie ozdób choinkowych” królowały motywy piłkarskie, gdyż na półkach były szklane czarno-białe piłki oraz biało-czerwone szklane stroje narodowe z orzełkiem na białej koszulce. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. W firmie znajdują się również urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, ale najpiękniejsze są bez wątpienia te, które zostały udekorowane przez nich ręcznie.

W ostatnim pomieszczeniu dekoratorni znajduje się pięknie ozdobiona choinka, przy której zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z pierwszego zwiedzania złotoryjskiej wytwórni ozdób choinkowych VITBIS, a następnie ze swoimi przewodniczkami udali się do ostatniego działu zakładu, którym była Pakownia. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. Świąteczne szklane ozdoby choinkowe po pomyślnym przejściu kontroli pakowane są do różnych form opakowań m.in. w postaci kul, prostokątów, kwadratów, które finalnie trafiają do swoich odbiorców na całym świecie.

Reklama

Po zwiedzeniu wszystkich działów złotoryjskiej fabryki bombek i otrzymaniu wizualnej odpowiedzi na nurtujące ich pytanie „Jak powstają bombki?” oba zespoły klasowe spotkały się w jednym z pomieszczeń zakładu, który zaadoptowano na „pracownię dekorowania bombek”. W nim na wszystkich uczniów oczekiwały już dekoratorki. Na stołach zobaczyli przygotowane na warsztaty dekorowania bombek kleje i kolorowe brokaty. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali fartuszki ochronne. Prowadzące warsztaty dekoratorki omawiając cel warsztatów malowania bombek oraz zasady samodzielnej pracy młodych adeptów dekorowania ozdób choinkowych zademonstrowały im jak należy nanosić na bombkę klej, który następnie należało pokryć jednym z kolorowych brokatów. Każde z nich miało do swojej dyspozycji po trzy różnokolorowe okrągłe bombki. Zajęcia w malowaniu bombek młodzi kamiennogórscy adepci sztuki „dekorowania bombek” rozpoczęli od nanoszeniu na bombki kleju, które następnie były pokrywane wybranymi przez nich brokatami, a ich kolory mogli między sobą wymieniać. „Dekoratorki i dekoratorzy” zdobili swoje bombki według własnego wzoru, który podpowiadała im własna pomysłowość oraz wyobraźnia. W trakcie malowania ozdób choinkowych musieli uważać, aby nie zniszczyć swojej bombki. Po pomalowaniu każdej z nich wieszali je na przygotowanych haczykach oraz zdejmowali z nich kolejną jednobarwną szklaną kulę, które również ozdabiali wybranymi przez siebie kolorowymi brokatami nakładając je na wymyślone i wyklejone przez siebie wzory. Po udekorowaniu trzech bombek układali je w specjalnych pudełkach, które były przez ich opiekunki podpisywane imieniem „dekoratorki” lub „dekoratora”, a następnie wkładane do większego tekturowego pudełka.

Po opuszczeniu pomieszczeń produkcyjnych, zrobili sobie jeszcze ostatnie już grupowe zdjęcie z lekko oszronionymi świerkami w tle udając się do „zaimprowizowanej stołówki”, gdzie mogli jeszcze posilić się przed oczekującą ich powrotną podrożą w „rodzinne pielesze”. Wyjeżdżając autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach z bardzo udanego pobytu w złotoryjskiej „krainie szklanych ozdób choinkowych” VITBIS wraz z zakupionymi przez siebie świątecznymi bombkami, które zawieszą na swoich rodzinnych bożonarodzeniowych choinkach wyruszyli w powrotną podróż drogą S3, a po przejechaniu dwoma tunelami szczęśliwi dojechali do Kamiennej Góry.

Reklama

Opiekunami uczestników zwiedzania fabryki ozdób choinkowych „VITBIS” oraz warsztatów malowania bombek byli: Ewa Nowak - wychowawczyni klasy III b, Valentyna Poliak – wychowawca świetlicy, Magdalena Jakubczak - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Członek Honorowy PTSM.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/11/2024 17:25
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama