Burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz prosi radnych o dodatkowe pieniądze na inwestycje. Chodzi o ponad 11 mln zł, w tym roku.
Z programu Polski Ład Kamienna Góra uzyskała 15 mln zł na budowę basenów nad zalewem oraz budowę dróg nad ul. Krzeszowską, na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną. Po trzech przetargach na każde z tych zadań, okazało się, że to kwota zbyt mała. Brakuje ponad 11 mln zł. Burmistrz chce jednak zrealizować oba zadania. Potrzebuje więc dodatkowych pieniędzy. Chce je uzyskać sprzedając obligacje, a na to potrzebuje zgody radnych. Projekt uchwały ma zostać zgłoszony podczas sesji już w środę.
Burmistrz nie chce oddawać otrzymanych pieniędzy. Tłumaczy, że to bardzo korzystne dofinansowanie dające połowę potrzebnych pieniędzy. Pozyskanych dotacji nie można przesunąć na inne zadanie, nie można też dłużej czekać z rozpoczęciem inwestycji. Umowy z wykonawcami muszą być podpisane do 15 marca. Janusz Chodasewicz przypomina również, że o konieczności rozwoju budownictwa jednorodzinnego oraz o zagospodarowaniu zalewu mówi się od lat. Były to również punkty jego programu wyborczego.
Nad ul. Krzeszowską ma powstać ok. 20 działek. Po ich sprzedaniu miasto odzyska ok. 2 mln zł. Burmistrz przypomina, że po sprzedaży działek drogę i tak miasto będzie musiało zrobić zapewniając dojazd do posesji. Nie będzie wtedy dofinansowania. W tej chwili zadanie ma kosztować 7,5 mln zł, 5 mln zł to dotacja.
Kompleks basenów nad zalewem ma zapewnić mieszkańcom miejsce do wypoczynku. Skończy się konieczność wyjazdów na baseny okolicznych miejscowościach. Według burmistrza, na podstawie danych z Jawora, utrzymanie kompleksu basenów to koszt ok. 600 tys. zł rocznie. Po uwzględnieniu wpływów z biletów, miasto dokładałoby to utrzymania basenów 300-400 tys. zł rocznie.
Jeśli radni wyrażą zgodę na emisję obligacji dług miasta osiągnie 55% dochodów. Według burmistrza w Jaworze ten wskaźnik to 50%, w Jeleniej Górze 49%, Legnicy 40%, Wałbrzychu 93%.
Dodatkowe 1,2 mln zł miasto ma przekazać TBS-owi na budowę mieszkań przy ul. Staszica. Pieniądze te jednak nie będą pochodzić z emisji obligacji.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze