Jest już decyzja komisarza wyborczego w sprawie referendum o odwołanie rady powiatu kamiennogórskiego. Dokument ma dzisiejszą datę.
Komisarz odrzucił złożony wniosek. Referendum nie będzie.
Podane zostały dwa powody odrzucenia wniosku. Pierwszy to niewystarczająca ilość prawidłowo złożonych podpisów mieszkańców. Drugi to niewywiązanie się przez inicjatorów z obowiązku podania "do wiadomości mieszkańców powiatu kamiennogórskiego przedmiotu zamierzonego referendum poprzez ogłoszenie w prasie codziennej ogólnodostępnej na terenie powiatu kamiennogórskiego." Publikacja musiała nastąpić na koszt inicjatorów referendum. Inicjatory referendum opłacili jedynie ogłoszenie w tygodniku.
Komisarz poinformował, że złożonych zostało 3874 podpisów na 302 kartach. Po weryfikacji uznano, że tylko 3001 podpisów jest złożonych prawidłowo, a aż 873 wadliwie. Najczęściej kwestionowano adres (podawano niepełny lub nieprawidłowy, 381 podpisów), podawano zły PESEL (132), podpisywały się osoby bez prawa wyborczego do rady powiatu kamiennogórskiego (116), podpisy złożono na złej karcie (107), złożenie wielokrotnie podpisu (74), błędy w imieniu lub nazwisku (55). Niezbędne minimum, które musieli zebrać inicjatorzy referendum to 3407 podpisów Zabrakło więc ponad 400 podpisów.
Inicjatorzy referendum mogą złożyć skargę na decyzję komisarza. Mają na to 14 dni. Skarga składana jest do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze