W dniu 2 czerwca 2022 roku uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się do Wioski Indiańskiej w Janiszowie. Uczestnicy pierwszego spotkania z kulturą Indian aktywnie włączyli się do „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Kamiennogórscy drugoklasiści przy przyjeździe do Wioski Indiańskiej w Janiszowie nad Bobrem spotkali się z Krzysztofem Jaworem – indianistą zajmującym się propagowaniem kultury Indian Równin Ameryki Północnej, któremu towarzyszyły Dominika i Roksana – młode indianistki. Cała trójka ubrana była w piękne, oryginalne stroje. Wioska Indiańska w Janiszowie posiada certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian.
Wizyta w malowniczo położonej wiosce rozpoczęła się od jej zwiedzenia. W trakcie poznawczego spaceru mali adepci indianistyki zobaczyli sztucznego konia naturalnej wielkości oraz oryginalną okrągłą bull boat – łódkę wykonaną ze skóry bizona. Ponadto zobaczyli w czym Indianie nosili małe dzieci. Szczególne wrażenie wywarły na nich tipi – rodzaj indiańskiego namiotu obszaru Wielkich Równin Ameryki Północnej. „Miejsca, gdzie się żyje” używane były przez koczownicze plemiona, utrzymujące się z polowania na bizony. Tipi nie miało podłogi, na środku znajdowało się ognisko, a na szczycie znajdował się otwór dymowy, zakrywany w razie potrzeby tzw. wiatrownicami. Pokrycie tipi pierwotnie sporządzano z 15-18 skór bizonich, wyprawionych, przyciętych i zszytych tak, że powstawało niemal pełne półkole, a później płócienne.
Następnie podzielili się na dwa zespoły – dziewcząt i chłopców, w których z wielką radością i zaangażowaniem przestąpili do bardzo dużej ilości ciekawych gier i zabaw. Rozpoczęły się one biegiem z rakietkami z piłeczką. Kolejnymi grami i zabawami zaproponowanymi przez miłych gospodarzy Wioski Indiańskiej były: przejście przez ruchomą równoważnię czejeńską, strzelanie z łuku, łapanie rybek, łapanie węży oraz rzut tomahawkiem, które wywoływały wśród uczestników wiele pozytywnych emocji, a każdy celny strzał lub rzut do tarczy oraz złapane rybki lub węża wywoływało falę nieskrywanej radości z osiągniętego przez nich sukcesu.
Po pełnych emocji grach i zabawach zostali zaproszeni do muzeum z indiańskimi oryginalnymi eksponatami. W trakcie opowieści o życiu codziennym Indian Równin Ameryki Północnej Krzysztof Jawor zaprezentował im wybrane przez siebie eksponaty – narzędzia, broń, stroje oraz rzeczy codziennego użytku, wśród których były m. in. kosz z różnobarwną kukurydzą, która wraz dynią i fasolą, były wiosną i latem uprawiane przez Indian, a także rakiety śnieżne. Zobaczyli również indiański pióropusz – nakrycie głowy używane przez wybitnych wojowników indiańskich, uważany za magiczny talizman ochronny, a pióra reprezentowały znaczące dokonania osoby, która go nosiła.
Po zwiedzeniu muzeum i wysłuchaniu ciekawych historii o Indianach kontynuowali gry i zabawy strzelając z pistoletu laserowego i łowiąc węże. Bardzo ciekawa zabawa – Potato Dance – tańcem ziemniaka zapoczątkował wspólny taniee indianistów z uczestnikami oraz round dance taniec kręgu w rytm indiańskiej muzyki.
Na zakończenie bardzo udanego pobytu w malowniczej i gościnnej Wiosce Indiańskiej mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach rękodzieła i samodzielnie wykonać z koralików swoją oryginalną, indiańską pamiątkę z pobytu w Janiszowie, a na przygotowanym przez miłych gospodarzy ognisku upiec sobie smakowite kiełbaski. Przed opuszczeniem wioski znaleźli jeszcze czas na zakupienie wybranych samodzielnie „indiańskich pamiątek” oraz zrobienie pamiątkowego, klasowego zdjęcia z indianistami – KRZYSZTOFEM JAWOREM oraz DOMINIKĄ I ROKSANĄ.
Po podziękowaniu IM za nowe, ciekawe informacje o kulturze Indian Równin Ameryki Północnej i aktywnie, w miłej atmosferze, spędzony czas na licznych grach i zabawach oraz pożegnaniu się z indianistami, pełni niezapomnianych wrażeń oraz chęcią ponownego przyjazdu do bardzo gościnnej Wioski Indiańskiej w Janiszowie autokarem PKS Kamienna Góra powrócili w wesołych nastrojach do Kamiennej Góry.
Opiekunami młodych kamiennogórskich indianistów byli: Karolina Janik - wychowawczyni klasy, Anna Olszewska - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze