W dniu 21 marca 2019 roku uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim w poszukiwaniu wiosny wybrali się na wycieczkę autokarowo - pieszą do Krzeszowa. Tym samym rozpoczęli sezon turystyczny 2019 r. uczestnicząc w cyklu wycieczek ?Poznajemy Powiat Kamiennogórski? organizowanym dla młodzieży szkolnej powiatu kamiennogórskiego przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.
W ramach wycieczki zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, po którym oprowadzał młodych miłośników historii regionu przewodnik Sanktuarium ? Marek Rzeszutek. Zwiedzanie rozpoczęli od Bazyliki Mniejszej pw. Wniębowzięcia NMP, która jest największą barokową świątynią Śląska o kubaturze 118 210 m3 . Zasłużenie nazwana Złotym Domem wzniesionym ,,ku czci wielkiej Matki boskiego Emanuela? przez opata Innocentego Fritscha w latach 1728 - 1735. Dominantą wnętrza Bazyliki jest 24-metrowy ołtarz główny, którego dekorację rzeźbiarską i snycerską stworzył A. Dorasil z warsztatem, według projektu F. Brokoffa. Retabulum ozdobione posągami 9 chórów anielskich przywodzi na myśl wersety Exaltata es sancta Dei Genitrix super choros Angelorum ad caelestia regna .W centrum nastawy zawisło płótno czeskiego Rubensa - Piotra Jana Brandla, przedstawiające Wniebowzięcie NMP. Asumpta wertykalnie unosi się ku spotkaniu z Oblubieńcem, który ją oczekuje wraz z Ojcem i Duchem Świętym. Przy pustym grobie zgromadzili się apostołowie, z których część zapatrzona jest w mogiłę, a niektórzy już zauważyli Maryję podążającą ku światłości niebiańskiej. Pod obrazem Brandla, w ozdobnej ramie umieszczono niewielką ikonę Matki Bożej Łaskawej. Cudowny obraz Bogurodzicy jest datowany na XIII stulecie, co czyni go najstarszą ikoną w Polsce i w Europie Środkowej. Dnia 2 czerwca 1997 r. została ukoronowana w Legnicy przez św. Jana Pawła II.
Następnie zwiedzali Kościół bracki pw. Świętego Józefa. Kościół p.w. św. Józefa został wzniesiony w latach 1690 - 1696 przez opata Bernarda Rosę. Pierwotnie kościół służył jako świątynia parafialna, do której przybywała okoliczna ludność Krzeszowa.. W krzeszowskiej świątyni ową biblią dla ubogich stał się monumentalnych rozmiarów cykl fresków. Obrazowanie na poziomie sermo humilis miały dotrzeć do szerokiej masy odbiorców, przemawiając zarówno do elity i do ludzi prostych. Wspomnianym establishmentem byli członkowie założonego 19 marca 1669 r. bractwa św. Józefa. Dnia 19 marca 1995 r. w diecezji legnickiej bractwo św. Józefa zostało reaktywowane, a pierwszym rektorem ustanowiono ks. Władysława Bochnaka. Jego następcą w funkcji rektora został ks. Marian Kopko, obecny proboszcz i kustosz krzeszowskiego sanktuarium.
Z kościoła brackiego udali się do Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, będąc jednym z największych mauzoleów Europy. Pomimo funeralnego charakteru, grobowiec przesiąknięty jest eschatologiczną radością, wyrażoną przez symfonię barw z światła, złota i różnobarwnych stiuków. Kaplica książęca powstawała jednocześnie z kościołem mariackim i razem z nim została zaprojektowana, gdyż świadczy o tym złota proporcja między długością świątyni z mauzoleum, a wysokością wież.
Po zakończeniu zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i pożegnaniu się z przewodnikiem Markiem Rzeszutkiem postanowili powrócić pieszo do Chełmska Śląskiego sprawdzając czy na polach już widać oznaki wiosny..
Opiekunem uczestników wycieczki była wychowawczyni klasy Zofia Duszyńska.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze