W dniu 17 czerwca 2015 r. członkowie dwóch Szkolnych Kół Historycznych z kamiennogórskich szkół podstawowych spotykali się z Małgorzatą Ogonowską ? historykiem Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze kontynuując poznawanie historii oraz najciekawszych zabytków naszego miasta poprzez realizację cyklu wycieczek w ramach projektu ?SZLAKAMI MIEJSC PAMIĘCI?. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Młodzi miłośnicy historii naszego regionu spotkali się w hallu Muzeum z Małgorzatą Ogonowską ? historykiem Muzeum Tkactwa, która zapoznała ich z tematyką zajęć muzealnych i zaprosiła do sali z wystawą ?Z Napoleonem i przeciw niemu? prezentującej eksponaty związane z czasami, kiedy Polska była pod zaborem trzech państw: Austrii, Prus oraz Rosji. Młodzi miłośnicy historii swojego regionu dowiedzieli się o epizodzie napoleońskim w wojennych dziejach naszego miasta. Podczas wojen napoleońskich na tzw. ?wzgórzu cesarskim? w okolicach Antonówki w dniu 10.08.1813 r. odbyła się defilada wojsk koalicji antynapoleońskiej, którą przyjmowali cesarz Prus Fryderyk Wilhelm II oraz car Rosji Aleksander I, którzy nocowali w pobliskim pałacu Kreppelhof (Grodztwo). Wydarzenie to upamiętnia postawiony w miejscu parady wojsk kamienny obelisk z 1890 r. Ponadto młodzi członkowie kółek historycznych zostali zapoznani przez prowadzącą zajęcia z dwoma rodzajami broni ? palną (m. in. pistolety i karabiny, armaty) i białą (m.in. miecze, szable, sztylety), ? które eksponowane są w salach wystawowych. Zobaczyli również biało-niebieskie pionki ?napoleońskich warcabów?. Małgorzata Ogonowska omawiając wojenne dzieje naszego miasta opowiedziała uczestnikom zajęć muzealnych o wojnie austriacko-pruskiej w 1866 r., której główna bitwa została stoczona w dniu 27 czerwca na przedpolach Trutnowa, a w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Licealnych mieścił się lazaret ? szpital wojskowy. Na zboczach Góry Parkowej znajduje się pomnik, w formie neogotyckiego graniastosłupa, ustawiony na miejscu nieistniejącego cmentarzyka, gdzie pochowano zmarłych, którzy odnieśli rany podczas bitew koło Trutnowa. Na odrestaurowanym obelisku, upamiętniającym 99 żołnierzy austriackich oraz pruskich, ufundowanym przez ówczesny powiat kamiennogórski znajdują się napisy w języku niemieckim. Pierwsza połowa XX wieku to działania dwóch wojen światowych, których działanie nie objęły bezpośrednio naszego miasta, ale miały wpływ życie jego mieszkańców, a uczniowie mieli możliwość zobaczyć segregatory z oryginalną korespondencją, widokówkami oraz zdjęciami z czasów I wojny światowej (1914-1918), które zachowały się dzięki kolekcjonerskiej pasji Hugo Salischa ? mieszkańca Landeshut. Również podczas II wojny światowej bezpośrednie działania wojenne ominęły nasze ?bezpieczne miasto?, w którym istniejące zakłady włókiennicze przekwalifikowano na produkcję zbrojeniową, a pod koniec 1943 r. pracę nad nową konstrukcją lotniczą dalekiego zasięgu, rozpoczął zespół konstruktorów lotniczych funkcjonujący do początków 1645 r. pod nazwą ?Arado?. Ponadto od 1943 r. na terenie naszego miasta zaczęto bardzo intensywnie drążyć podziemne tunele, a prace te wykonywane były przez robotników przymusowych, a także więźniów filii obozu pracy Gross-Rosen, która działała od 16 lipca 1944 r. do 8 maja 1945 r. Na terenie byłej filii znajduje się pomnik upamiętniający zamęczonych i pomordowanych więźniów ArbeitsLager Landeshut. Małgorzata Ogonowska zaprezentowała młodzieży oryginalny ubiór więźnia obozu pracy tzw. pasiak oraz miskę przekazaną do Muzeum Tkactwa przez jednego z byłych więźniów obozu.
Na zakończenie bardzo ciekawej lekcji muzealnej młodzi kamiennogórscy historycy zostali zaproszeni do kolejnej sali wystawowej prezentującej historię jednego z najciekawszych zabytków przemysłowych naszego miasta - Domu Handlowego i firmy lniarskiej Falka Valentina Grünfelda założonej w 1862 r., w którym po II wojnie światowej mieścił się jeden z kamiennogórskich zakładów pracy ? Kamodex. Zabytkowe wnętrza pałacu przemysłowego będzie można zwiedzić z przewodnikiem w dniach 21-23 lipca 2015 r. Uczestnicy lekcji muzealnej zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu muzeum i umówili się wrześniową wycieczkę autokarową, w trakcie, której poznają miejsca upamiętniające działania wojenne w dziejach Ziemi Kamiennogórskiej.
Opiekunami młodzieży byli: Małgorzata Rusnarczyk - opiekun koła historycznego przy SP nr 2, Ewelina Wielocha ? opiekun koła historycznego przy SP nr 1 oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze