Reklama

W harmonii z przyrodą

W sobotę 20 września 2014 r., miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek ?W Harmonii z Przyrodą? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.



Po przyjeździe do Olszyn młodzi kamiennogórzanie wyruszyli za żółtymi znakami turystycznymi w kierunku geologiczno-krajobrazowego rezerwatu przyrody ?Głazy krasnoludków? utworzonego w 1970 roku na obszarze 9,04 ha, na którym ochronie objęte są bardzo rzadko spotykane formy wietrzenia piaskowca ciosowego w postaci malowniczych grzybów, wież, maczug, , baszt i ambon dochodzących nawet do 30 m. wysokości.

Po zwiedzeniu rezerwatu młodzi kamiennogórzanie żwawo wyruszyli czerwonym szlakiem do Gorzeszowa, gdzie zobaczyli piaskowcowy ostaniec skalny ?Diabelską Maczugę? ? najbardziej rozpoznawalną skałę ? pomnik przyrody nieożywionej - w regionie. Na skale umieszczona jest tablica upamiętniająca 100-lecie Bitwy Narodów pod Lipskiem w 1813 roku.

Stąd uczestnicy wycieczki za zielonymi znakami turystycznymi powędrowali do Krzeszowa oglądając po drodze w Krzeszówku dwa kamienne krzyże pokutne typu łacińskiego ? pamiątki średniowiecznego prawa karnego z XIV-XVI w. oraz dąb szypułkowy ? pomnik przyrody ożywionej. Już w Krzeszowie mieli możliwość zobaczyć doskonale zachowany rzadki pomnik średniowiecznego sądownictwa ? kamienny pręgierz z XIV w., a na dziedzińcu pocysterskiego zespołu klasztornego widzieli pomnikową aleję lip drobnolistnych oraz jedyny rosnący tam pomnikowy klon zwyczajny.

Po odpoczynku kontynuowali swoją wędrówkę z Krzeszowa do Kamiennej Góry. W trakcie spaceru zobaczyli na łące kolejny krzyż pokutny typu maltańskiego, na którym znajduje się ryt miecza będącego narzędziem zbrodni.

Po dojściu pod budynek szkolny  zakończyli swoją siedmiogodzinną wycieczkę, w trakcie której zdobyli po 17 pkt. do Odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Opiekunami wycieczki byli: Sylwia Czerwińska i Marzena Kołodziej ? opiekunki młodzieży oraz Jerzy Rubach ? przodownik TG i TP i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama