Reklama

Tropiciele przyrody na ścieżce przyrodniczej „Góra Parkowa”

W dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, uczestniczyli w krótkiej pieszej wycieczce przyrodniczej w ramach „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę pierwszoklasiści wybrali się na krótki spacer na pobliską Górę Parkową, którego celem było przejście i poznanie ŚCIEŻKI PRZYRODNICZEJ „GÓRA PARKOWA” prezentującej elementy przyrody ożywionej oraz nieożywionej. Spacerując trasą przyrodniczą przystawali przy tablicach informacyjnych opisujących gatunki drzew rosnące na obszarze leśnym, Góry Parkowej. Wszystkie drzewa zostały posadzone w latach 20-tych ubiegłego wieku. Wśród gatunków drzew rosnących na Górze Parkowej i w ciekawy sposób prezentowanych na tablicach informacyjnych były: kasztanowiec, lipa szerokolistna, klon jawor, dąb, wiąz, dąb czerwony, klon zwyczajny, buk i grab. Spacerując ścieżką przyrodniczą poznawali kształty liści prezentowanych gatunków drzew oraz owoce części z nich. Odczytując informacje z poszczególnych tablic dowiedzieli się m. in. że dąb jest drzewem długowiecznym żyjącym ponad 1000 lat. Na ilustracji drzewa zobaczyli szypułkę, nieulistnioną łodygę, na której osadzone są owoce dębu szypułkowego – żołędzie. Spacerując parkową alejką zobaczyli „ławkę skalną” – sztucznie uformowaną półkę w skale z karbońskich zlepieńców, na której można odpocząć poznając walory przyrodnicze Parkowej Góry.

Po wejściu na „szczyt” Parkowej Góry siedmioro uczestnikom przyrodniczego spaceru, którzy mieli wpisane do swoich książeczek odznak przyrodniczych spełnione przez nich określone regulaminem odznaki TROPICIEL PRZYRODY spełnione zadania do przyznania odznaki w stopniu brązowym, wręczono przyznane im pierwsze odznaki przyrodnicze.

Reklama

Podczas spaceru ścieżką przyrodniczą zobaczyli również dwa pomniki. Pierwszy z nich upamiętnia żołnierzy pruskich i austriackich zmarłych w wyniku ran odniesionych w bitwach koło Trutnowa w Czechach w 1866 r. Drugi widziany przez nich pomnik upamiętnia ofiary faszyzmu, więźniów obozów pracy w Kamiennej Górze.

W trakcie przyrodniczego spaceru, zdobywając po 5 punktów za przejście ścieżki przyrodniczej „Góra Parkowa” rozpoczęli zdobywanie kolejnej odznaki krajoznawczej TURYSTA PRZYRODNIK w stopniu popularnym. Po zrobieniu sobie, wspólnego, klasowego zdjęcia młodzi kamiennogórscy Tropiciele przyrody powrócili do szkoły spacerując starych lip zwaną dawniej „aleją Beuchela”.

Reklama

Opiekunami młodych Tropicieli Przyrody byli: Małgorzata Bąk – wychowawczyni klasy, Magdalena Majewska – nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama