Reklama

Szychta i warsztaty zdobnicze młodych górników w Starej Kopalni

W dniu 9 listopada 2021 roku uczniowie dwóch klas IV a oraz IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na zajęcia edukacyjne oraz warsztaty zdobnicze do Centrum Nauki i Sztuki ?Stara Kopalnia?  w Wałbrzychu. Kamiennogórscy czwartoklasiści wzięli udział w ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Uczestnicy wycieczki edukacyjnej po przyjeździe na parking Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia udali się do kawiarni ?Sztygarówka?, gdzie mogli odpocząć oraz zjeść drugie śniadanie.

W ?Sztygarówce? spotkali się z przewodnikami Działu Edukacji ? Justyną Meissner oraz Radosławem Kapciakiem, którzy zaprosili, podzielonych na dwa zespoły klasowe, młodych kamiennogórskich uczniów na zajęcia edukacyjne ?Szychta fuksów ? pierwsza zmiana młodych górników? oraz warsztaty zdobnicze do Centrum Ceramiki Unikatowej.

Reklama

Jako pierwsi na zajęcia edukacyjne z edukatorem Justyną Meissner wyruszyli uczniowie klasy IV c. W pierwszej części zajęć edukacyjnych uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni do zwiedzanie części wystawowej Muzeum Przemysłu i Techniki obejmujący najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX w.  Zwiedzane kompleksu budowli po byłej największej wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego ?Julia?, rozpoczęli od  zwiedzania poznali budynku łaźni wybudowanego w 1915 r. Zwiedzane przez nich wystawy prezentowały dzień pracy górnika oraz specyfikę pracy w kopalni.  Już w pierwszym pomieszczeniu dowiedzieli się, że praca w kopalni należała do bardzo trudnych, a każdy górnik rozpoczynający swoją ?szychtę? pobierał górniczą markę, które w zależności od zmiany miały kształt koła (zmiana poranna), kwadratu (zmiana popołudniowa) lub trójkąta (zmiana nocna). W kolejnej sali wystawowej ? przebieralni - poznali elementy roboczego stroju górnika pracującego pod ziemią: buty, spodnie drelichowe, koszule, kurtki, rękawice drelichowe oraz najważniejsze hełmy górnicze. Każdy górnik miał swoje ubranie zawieszone pod sufitem łaźni łańcuszkowej z osobistym numerem marki górniczej. Stąd przewodniczka zaprosiła ich do Lampowni, w której zobaczyli m.in. dwie dyspozytorki. Wiele emocji wzbudziła wśród nich ekspozycja prezentująca lampy górnicze, elementy kartografii i miernictwa górniczego, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego, tradycji górniczych (mundury górnicze, czako i marki górnicze, pamiątki górnicze związane z pracą czy drobne urządzenia stosowane w pracy na kopalni. Następnie czwartoklasiści, podzieleni na 2-osobowe zespoły zostali wyposażeni przez prowadzącą zajęcia edukacyjne w karty pracy, przy pomocy których samodzielnie zapisywali w nich największe zagrożenia czyhające na górników dołowych oraz elementy sprzętu górniczego wspierające ich w przypadku pojawienia się zagrożenia. Wszystkie zespoły pracowały z dużym zaangażowaniem, poprawnie wykonując zadania z kart pracy. W kolejnym korytarzu zobaczyli na ścianach liczne fotografie ilustrujące ciężką pracę górników w podziemnych sztolniach oraz różnorodny sprzęt używany przez ratowników górniczych. Następnie uczestnicy wycieczki zobaczyli windy zwożące górników do pracy pod ziemię. Jednocześnie zjeżdżało do pracy 60 górników, a windy poruszały się z prędkością 6m/sek oraz usłyszeli zaprezentowany przez przewodniczkę jeden z sześciu sygnałów wykonawczych. Następnie ?kamiennogórscy gwarkowie? udali się do pomieszczenia, w którym znajdowały się wielkogabarytowe maszyny oraz urządzenia transportu kopalnianego. Kolejnym zwiedzanym przez nich pokopalnianym obiektem była maszynownia szybu ?Julia?, w której znajdowały się elektryczna maszyna wyciągowa szybu Julia-Zachóddla przewozu ludzi oraz urobku, a także przetwornica maszyny wyciągowej przeznaczonej do przetwarzania prądu zmiennego na prąd stały, niezbędny do zasilania silnika prądu stałego maszyny wyciągowej Julia-Wschód. Urządzenia pochodzące z 1911 r. były eksploatowane do 1996 r., tj. do zakończenia wydobycia węgla w kopalni ?Julia?.

Na zakończenie, po założeniu górniczych hełmów, ruszyli na spacer podziemną trasą turystyczną, gdzie zobaczyli m. in. stare fotografie górników, figurkę św. Barbary ? patronki górników. Słuchając opowieści przewodniczki o trudnej górniczej pracy mogli zaobserwować na podziemnych ekspozycjach m.in. górnika strzałowego, ?fedrujących? górników czy ratownika górniczego. Wiele radości sprawił im pobyt w sztolni ćwiczebnej, gdzie czwartoklasiści podzieleni na mniejsze ?zespoły górników dołowych? z dużym zaangażowaniem mogli wcielić się w rolę prawdziwych górników wykonując lekkie prace górnicze: ładując ?sercową? węgiel do ?wagoników?, które transportowali na inne miejsce oraz przenosząc zbędne w danym miejscu kłody drewna, które wykorzystywano jako drewniane stemple stanowiące fragment obudowy dawnej kopalni. Kontynuując spacer pokopalnianymi chodnikami dowiedzieli się m. in. jaką rolę w kopalni pełniły szczury. Na ścianach podziemnych chodników widzieli zamontowane liczne czujniki gazu oraz aparaty telefoniczne, służące bezpiecznej pracy górników, a w ?podziemnych gablotach? różnorodne urządzenia oraz narzędzia wykorzystywane w trakcie ?szychty? przez górników dołowych. Po wyjściu na powierzchnię powrócili do kawiarni ?Sztygarówka? na przerwą pomiędzy zajęciami edukacyjnymi i warsztatami zdobniczymi wykorzystując ją na drobne zakupy pamiątkowe oraz słodkie ?co nie co?.

Reklama

W tym samym czasie drugi zespół klasowy udał się na interesujące i angażujące czwartoklasistów warsztaty zdobnicze do Centrum Ceramiki Unikatowej. Tam spotkali się z Wirginią Grochowską, która poprowadziła przygotowane dla nich warsztaty zdobnicze. Warsztaty rozpoczęły się od zapoznania młodych adeptów sztuki ceramicznej z wystawami znajdującymi się w pracowni Centrum Ceramiki Unikatowej. Słuchając opowiadania prowadzącej warsztaty zdobnicze poznali historię wałbrzyskich zakładów produkcji porcelany, z których istnieje jeszcze Zakład Porcelany Stołowej ?Krzysztof?. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani przez nią z różnorodnymi technikami zdobniczymi używanymi w tworzeniu ceramiki użytkowej oraz unikatowej, oglądając prezentowane formy oraz wyroby ceramiczne, w tym dzbanuszki po wypaleniu biskwitowym i po procesie jego szkliwienia. Przystępując do warsztatów zdobniczych Wirginia Grochowska zapoznała ?młodych zdobników? z technikami zdobienia porcelanowych kubków, prezentując ilustracje wybranych motywów zdobniczych. Do ich dyspozycji na stołach były przygotowane zimne farby (4 kolory), pędzelki oraz porcelanowe kubki. Przystępując do samodzielnego ich zdobienia, każdy z uczestników warsztatów wymyślił swój własny projekt pomalowania kubka, który następnie z dużym zaangażowaniem, wytrwałością i starannością praktycznie zamieniał na swoją własną unikalną pamiątkę po wizycie oraz warsztatach zdobniczych w Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni. Unikatowej urody pomalowane przez nich porcelanowe kubki, spakowane do kartonowego pudełka zabrali ze sobą do szkoły z instrukcją dalszego ich ?wypalenia? w domowych piekarnikach. Jedna z klas zrobiła sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z WIRGINIĄ GROCHOWSKĄ na schodach wejściowych do Centrum Ceramiki Unikatowej dziękując Jej za mile spędzony czas oraz pomoc i cenne uwagi podczas prac zdobniczych w przygotowaniu przez nich najcenniejszej, bo własnoręcznie wykonanej pamiątki z pobytu w starej kopalni w Wałbrzychu.  

Po przerwach między zajęciami edukacyjnymi i warsztatami zdobniczymi nastąpiła zmiana i na zajęcia edukacyjne ?Szychta fuksów ? pierwsza zmiana młodych górników? pod opieką przewodnika Radosława Kapciaka wyruszyli uczniowie klasy IV a kończąc swoją ?szychtę? wspólnym zdjęciem przy figurze św. Barbary ? patronki górników, a ich koledzy i koleżanki z klasy IV c uczestniczyli w warsztatach zdobniczych przygotowując, pod opieką Wirginii Grochowskiej, dla siebie własnoręcznie, unikatowe pamiątki z pobytu w Starej Kopalni, w postaci zdobionych przez siebie kubków porcelanowych.

Reklama

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych oraz warsztatów zdobniczych wszyscy ponownie spotkali się przed ?Sztygarówką?, gdzie  zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z jedną z  pokopalnianych wież szybu w tle.

Po odebraniu z pracowni Centrum Sztuki Unikatowej swoich, własnoręcznie ozdobionych kubków porcelanowych udali się do oczekującego na nich autokaru PKS Kamienna Góra, którym bardzo zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń, w wesołych nastrojach powrócili do swoich rodzinnych domów.

Opiekunami uczestników wycieczki edukacyjnej byli Elżbieta Fijał i Monika Nackowska ? wychowawczynie klas, Ewa Chudziak ? rodzic oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama