Reklama

Szkolny Rok Turystyczny 2021/2022 zakończony – 4005 uczestników

W dniu 24 czerwca 2022 roku wybrzmiał w szkołach „ostatni dzwonek”, który zakończył również Szkolny Rok Turystyczny 2021/2022. Miniony Szkolny Rok Turystyczny zainaugurowali 2 września 2021 r. uczniowie klasy VII a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce, który został zakończony 23 czerwca 2022 r. przez uczniów klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. W tym czasie zostało przeprowadzonych 140 różnorodnych działań turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego, w których wzięło udział 4.005 uczestników, w tym 3.464 uczniów, 311 ich opiekunów z sześciu szkół podstawowych naszego powiatu, 149 edukatorów z odwiedzanych placówek edukacyjnych i muzealnych, a także 81-krotnie  przodownicy TG, Instruktor Ochrony Przyrody i  Krajoznawstwa Regionu PTTK.   

W mijającym Szkolnym Roku Turystycznym 2021/2022 Szkołę Podstawową nr 2 w Kamiennej Górze reprezentowało 1.720 uczestników, którzy uczestniczyli w 64 działaniach, Szkołę Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze 1.302 uczestników w 50 działaniach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubawce 344 uczestników w 13 działaniach, Szkołę Podstawową w Krzeszowie 226 uczestników w 10 działaniach, Szkołę Podstawową w Ptaszkowie 72 uczestników w 2 działaniach oraz Szkołę Podstawową w Szarocinie 28 uczestników, którzy w tym roku włączyli się w działania popularyzujące turystykę szkolną w naszym regionie. Największą popularnością cieszyły się wycieczki do centrów edukacji oraz placówek muzealnych. Ogółem uczestnicy naszych działań turystyczno-krajoznawczych 99-krotnie odwiedzili 21 wybrane przez siebie ośrodki edukacyjne. Najczęściej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i lekcjach muzealnych w: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze – 29 razy, Zamku Książ w Wałbrzychu – 14 razy, Podziemnej Trasie Turystycznej „Projekt Arado” w Kamiennej Górze – 12 razy, Galerii pod Aniołem w Dobkowie – 11 razy, Szkółce Leśnej w Krzeszowie – 6 razy i Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu – 6 razy.. W trakcie pieszych wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych ich uczestnicy poznawali różne obiekty przyrody prawem chronione (parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody) oraz zabytki architektury, a część z nich uczyła się wędrować z mapami turystycznymi i planami miasta. Najmłodsi uczestnicy działań turystycznych brali ponadto udział w lekcjach regionalnych popularyzujących pomniki przyrody i zabytki przyrody Kamiennej Góry oraz zasady zdobywania odznak turystyczno-krajoznawczych. W tym okresie młodym turystom przyznano ogółem 57 odznak turystyczno-krajoznawczych: Górską Odznakę Turystyczną popularną – 3 szt., Górską Odznakę Turystyczną małą brązową – 2 szt., Dziecięcą Odznakę Turystyczną – 8 szt. i odznakę Tropiciel Przyrody brązową – 44 szt. W związku z pandemią SARS-CoV-2 tradycyjne Podsumowanie Szkolnego Sezonu Turystycznego 2021 przeprowadzono w styczniu 2022 r. w klasach szkół kamiennogórskich, a uczniom ze szkół w Krzeszowie, Lubawce oraz Ptaszkowie upominki wręczali ich wychowawcy. Podsumowanie Szkolnego Roku Turystycznego 2021/2022 zaplanowano na wrzesień 2022 r.

Podczas wycieczek wyjazdowych najczęściej korzystano z autokarów PKS Kamienna Góra, ale kilkukrotnie też z transportu innych przewoźników oraz Kolei Dolnośląskich, a na portalu internetowym powiatowa.info ukazało się 117 informacji - relacji z przeprowadzonych imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Reklama

W 140 różnorodnych działaniach na rzecz rozwoju turystyki szkolnej wzięło udział 975 uczniów, a najaktywniejsi z nich – Hubert Cebula, Julianna Fułat, Eunika Mrówka i Jacek Petryków z SP nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w 11 imprezach turystyczno-krajoznawczych, a 10-krotnie wzięło udział 16 młodych adeptów turystyki szkolnej.

Wśród 100 opiekunów w gronie najaktywniejszych były: Karolina Janik i Anna Olszewska (obie SP nr 2 Kamienna Góra) – po 11 razy, Magdalena Chałupa (SP nr 2 Kamienna Góra), Anna Chamot i Paulina Kuliś (obie SP nr 1 Kamienna Góra) po 10 razy.

Reklama

Natomiast wśród 48 edukatorów z odwiedzanych ośrodków edukacji i placówek muzealnych najczęściej zajęcia i lekcje prowadziły: Karolina Grochowska (Muzeum Tkactwa) – 17 razy, Joanna Stołpiec (Muzeum Tkactwa) – 15 razy, Anna Motyka (Zamek Książ w Wałbrzychu) – 13 razy oraz Grażyna „Gosia” Grabska i Agata Rudnicka (obie Galeria pod Aniołem w Dobkowie) – po 11 razy.     

Wszystkie zrealizowane działania przeprowadzono przy wsparciu finansowym trzech jednostek samorządu terytorialnego: Gminy Miejskiej Kamienna Góra – z zakresu Profilaktyki i Turystyki, Gminy Kamienna Góra – z zakresu Turystyki, Krajoznawstwa i Aktywnego Wypoczynku oraz Powiatu Kamiennogórskiego – z zakresu Turystyki i Krajoznawstwa w ramach umów podpisanych w 2021 oraz 2022 roku. Łączny koszt realizacji 140 działań turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego wyniósł 115.562,85zł, w tym 40.347,31zł - wpisowe od uczestników zadania, 36.725,00zł - wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, 4.193,54zł - własne środki finansowe Oddziału PTSM oraz 34.297,00zł stanowiące niefinansowy wkład osobowy członków i sympatyków Oddziału PTSM w Kamiennej Górze.

Reklama

Środki finansowe pozyskane przy realizacji imprez turystyczno-krajoznawczych w/w zadań publicznych wynoszące ogółem 81.265,85zł wykorzystano na: zajęcia edukacyjne, lekcje muzealne i wstępy – 41.749,50zł, przejazdy uczestników wycieczek – 28.032,00zł, zakup nagród dla uczestników – 11.046,90zł oraz koszty obsługi zadań publicznych – 437,45zł.

Miło nam poinformować, że w 2021 r. Oddział PTSM w Kamiennej Górze skupiał  537 członków, w tym 510 Juniorów – uczniów oraz 27 Seniorów – dorosłych i był najliczniejszym Oddziałem naszego Towarzystwa w Polsce. W 2022 r. aktualną składkę członkowską opłaciło dotychczas 565 członków naszego Oddziału – 545 Juniorów oraz 20 Seniorów w 5. szkołach: SP nr 2 Kamienna Góra – 233 członków, SP nr 1 Kamienna Góra – 161 członków, ZS-P Lubawka - 86 członków, SP Szarocin – 58 członków oraz SP Krzeszów – 28 członków.

Reklama

Wszystkim uczestnikom naszych imprez turystyczno-krajoznawczych oraz członkom PTSM życzymy udanych i bezpiecznych, okraszonych wspaniałymi przygodami i wspomnieniami, wakacji.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama