Reklama

św. Walenty w Krzeszowie

Już wkrótce będziemy obchodzić wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych i psychicznie chorych. Krzeszowskie opactwo zachęca do odwiedzin w dniach 10-14 lutego. Zgodnie z tradycją w tych dniach relikwie świętego zostaną wystawione w kościele klasztornym pw. Wszystkich Świętych przy ołtarzu posoborowym.

O Walentym mamy skąpe informacje, wiadomo z Martyrologium Rzymskiego, że był biskupem Terni i został ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat., a św. Walenty często ten zakaz łamał. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby się wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie został św. Walenty ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia. Współczesna kultura przypisuje św. Walentemu patronat nad zakochanymi.

źródło: opactwo.eu

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama