Reklama

Spotkanie z ornitologami w Bukówce

W dniu 6 października 2017 roku na wycieczkę przyrodniczą nad jezioro w Bukówce wybrali się członkowie szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczący w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych ?W harmonii z przyrodą?. Cykl organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórscy miłośnicy przyrody w godzinach popołudniowych pojechali busem ?Zwiedzaczka? do Miszkowic nad jezioro Bukówka i po krótkim spacerze dotarli do bazy Obozu Ornitologicznego Bukówka. Obóz Ornitologiczny zrzeszony jest w Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków. Jest to jedna z ośmiu stałych stacji w Polsce, których działania koordynuje Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Sieć ta prowadzi monitoring ptasich wędrówek, badania nad migracją ptaków i nad ich ochroną, a także działania edukacyjne. Przyrodnicy badają przede wszystkim mniejsze ptaki: sikory, muchówki, świstunki, pokrzewki, trzcinniki, drozdy czy jaskółki. Co roku naukowcy i wolontariusze związani z instytucjami Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków obrączkują około 50 tyś. ptaków, a w Europie około 4 mln.. Obrączkowanie jako metodę badań ptaków wprowadzono w 1898 r. w Danii, a w Polsce tę technikę stosuje się od 1931 r.

Reklama

Obóz Ornitologiczny Bukówka działa podczas jesiennej wędrówki ptaków, to jest pomiędzy lipcem a listopadem. Przebywający w Obozie przyrodnicy wolontariusze bardzo chętnie opowiedzieli młodym kamiennogórskim przyrodnikom o swojej pracy podczas swojego pobytu w Obozie Ornitologicznym. Samo obrączkowanie ptaków to tylko niewielka część pracy badaczy. Na czas migracji ptaków rozpinane są specjalne sieci ornitologiczne ? w lesie, trzcinowisku albo w zakrzewieniach. Na terenie obozu w Bukówce znajduje się 40 sieci ornitologicznych, które są przez nich przez cały dzień ? od świtu do zmierzchu, kiedy aktywne są ptaki wróblowe ? sprawdzane co godzinę. Ptaki, które złapały się w sieć wkładane są przez nich do specjalnych woreczków oraz przenoszone na miejsce pomiarów, gdzie są obrączkowane i opisywane. Przyrodnicy odnotowują m.in. gatunek, płeć ptaka, oceniają jego wiek i tkankę tłuszczową, mierzą wielkość i kształt skrzydeł. Zwykle jest to zestaw kilkunastu różnych pomiarów. Po dokonaniu pomiarów i ewentualnym zaobrączkowaniu, co wpisywane jest do specjalnego rejestru, ptaki są uwalniane kontynuując migrację, czyli przemieszczanie się ptaków pomiędzy dwoma obszarami (legowiskiem i zimowiskiem). Wędrówka ptaków spowodowana jest zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. Skłonność ptaków do wędrówki jest utrwalona dziedzicznie, a krótko przed okresem wędrówki ptaki osiągają zdolność wędrówkową. Wędrówka ptaków możliwa jest dzięki ich wrodzonym zdolnościom do orientacji. Dla ptaków wędrujących dniem punktem orientacji jest słońce, dla nocnych wędrowców ? gwiazdy.

Podczas swojego pobytu w Obozie Ornitologicznych młodzi przyrodnicy zobaczyli jak wyglądają plastikowe obrączki kolorowe z unikalnym numerem i znakami identyfikacyjnymi, siatki ornitologiczne służące do łapania ptaków oraz inny sprzęt używany przez uczestników obozu, a także ?informacje zwrotne? w postaci zdjęć i opisów miejsc, w których zaobserwowano zaobrączkowane w polskich stacjach ptaki. W tym czasie widzieli również trzy gatunki ptaków ? pierwiosnek, dwa rudziki i dwie sikory modraszki. Zobaczyli także jak dokonywane są pomiary złapanych ptaków oraz obrączkowanie rudzika. Natomiast złapane w sieć modraszki były już zaobrączkowane więc do rejestru trafiła informacja o ich przelocie nad Bukówką. Obrączkowanie ptaków umożliwia obserwację naznaczonych w ten sposób osobników, a na podstawie tzw. ?informacji zwrotnej? przesyłanej do centrum obrączkowania zawierającej m. in. miejsca i datę stwierdzenia ptaka, napisy i numer z obrączki, stan ptaka (żywy czy martwy), okoliczności stwierdzenia ptaka umożliwiające ustalenie trasy jego wędrówki czy długość życia.

Reklama

Niestety, pod koniec spotkania z ornitologami rozpadało się i uczestnicy wycieczki do Obozu Ornitologicznego, podziękowali za cenne informacje o migracji i obrączkowaniu ptaków miłym gospodarzom i busem ?Zwiedzaczka? powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad młodymi przyrodnikami sprawowali Sylwia Czerwińska ? opiekun koła oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama