W dniu 28 marca 2023 roku został rozstrzygnięty przez Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego ostatni tegoroczny otwarty konkurs ofert na wsparcie finansowe realizacji zadań publicznych z zakresu Turystyki i Krajoznawstwa, które w tym roku zostały ogłoszone przez włodarzy jednostek samorządu terytorialnego gmin i powiatu kamiennogórskiego dla organizacji pozarządowych.
Chęć kontynuowania współpracy na niwie turystyczno-edukacyjnej z kamiennogórskim Oddziałem PTSM wyraziło 35 klas, których wychowawcy, za zgodą dyrektorów szkół, zgłosili pisemnie swoje propozycje do planu pracy organizacyjno-programowej Zarządu Oddziału PTSM na 2023 r. z: SP nr 1 oraz SP nr 2 w Kamiennej Górze, SP w Krzeszowie, ZS-P w Lubawce oraz SP w Szarocinie. W zdecydowanej większości uczniowie tych klas są członkami naszego Towarzystwa, gdyż w tym roku tegoroczną składkę członkowską PTSM (9,00zł) lub wstąpiło do Towarzystwa (19,00zł) opłaciło już 312 Juniorów - uczniów z czterech szkół podstawowych. Propozycje były ujmowane w naszych ofertach zgłoszonych na otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych, do których przystępowaliśmy z upoważnienia Zarządu Głównego PTSM w Warszawie. Swoje oferty zgłosiliśmy do konkursów z: Profilaktyki i Turystyki ogłoszone przez Burmistrza Miasta Kamienna Góra, Turystyki, krajoznawstwa i aktywnego wypoczynku ogłoszony przez Wójta Gminy Kamienna Góra oraz Turystyki i Krajoznawstwa ogłoszony przez Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego. Z przykrością odnotowujemy fakt, że Rada Miasta i Gminy Lubawka oraz Burmistrz Lubawki nie dostrzegają turystycznych zainteresowań i aspiracji swoich najmłodszych mieszkańców eliminując Turystykę i Krajoznawstwo ze swoich otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.
Po przeprowadzeniu procedur konkursowych Burmistrz Kamiennej Góry przyznał nam dotację na zadanie z Profilaktyki w wysokości 9.000,00zł oraz z Turystyki w wysokości 15.000,00zł. Wójt Gminy Kamienna Góra przyznał nam z Turystyki, krajoznawstwa i aktywnego wypoczynku dotację w wysokości 8.000,00zł, a Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego na realizację zadania publicznego z Turystyki i Krajoznawstwa przyznał nam 4.200,00zł. Łączne wsparcie finansowe naszych działań na rzecz rozwoju turystyki szkolnej i zainteresowań turystyczno-krajoznawczych wśród młodych mieszkańców naszego powiatu wyniosło 36.200,00zł.
W związku z przyznaniem mniejszych, w stosunku do proponowanych w ofertach, środków finansowych dokonaliśmy niezbędnej aktualizacji wszystkich ofert dostosowując je do poziomów przyznanego wsparcia finansowego tj. z: Profilaktyki (30%), Turystyki (50%), Turystyki, krajoznawstwa i aktywnego wypoczynku (66,67%) oraz Turystyki i Krajoznawstwa (84%) składając je w jednostkach samorządowych celem podpisania stosownych umów na realizację zadań publicznych.
Już po dziesięciu dniach od rozstrzygnięcia konkursu ofert w Gminie Kamienna Góra dzięki zaangażowaniu i wzorowej współpracy z Oddziałem PTSM Pani Barbary Zięciak złożyliśmy podpisaną przez obie strony umowę OS/NGO/1/2023 na realizację zadania publicznego „Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra” na łączną kwotę 22.400,00zł obejmującą: 8.000,00zł wsparcia Gminy Kamienna Góra, 600,00zł własnego wkładu finansowego, 5.000,00zł wkładu niefinansowego (osobowego i rzeczowego) oraz 8.800,00zł stanowiące świadczenia pieniężne odbiorców zadania.
W dniu dzisiejszym w Wydziale Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta złożyliśmy podpisane przez obie strony umowy z zakresu Turystyki 26/III/2023/PPS na realizację zadania publicznego „Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” na łączną kwotę 32.550,00zł oraz z zakresu Profilaktyki 27/III/2023/PPS na realizację zadania publicznego „Cykl wycieczek edukacyjnych do ośrodków edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry” na łączną kwotę 19.530,00zł. Natomiast w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego złożyliśmy aktualizację zadania publicznego „Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego” na łączną kwotę 16.800,00zł.
Wszystkie cztery umowy opiewać będą na łączną kwotę 91.280,00zł, w tym 36.200,00zł wsparcia finansowego w/w jednostek samorządu terytorialnego, 2.886,00zł własnego wkładu finansowego, 25.154,00zł własnego wkładu niefinansowego oraz 27.040,00zł z tytułu świadczeń pieniężnych odbiorców w/w zadań publicznych. Podpisane umowy, w swoich załącznikach, zakładają również realizację 89 różnych działań turystyczno-krajoznawczych na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej z terenu naszego działania, w których planujemy udział 2.345 osób, w tym 2.053 uczniów, 173 ich opiekunów, 43-krotnie przodownika/instruktora oraz 73-krotnie edukatorów z odwiedzanych ośrodków edukacji i muzealnych.
Wszystkie zaplanowane środki finansowe w łącznej kwocie 66.126,00zł przeznaczone będą na pokrycie kosztów zajęć edukacyjnych, muzealnych i wstępów do zwiedzanych obiektów – 30.515,00zł, przejazdy uczestników zadań i ich opiekunów – 29.700,00zł, nagrody dla najaktywniejszych młodych turystów i ich opiekunów – 5.530,00zł podczas tradycyjnych Podsumowań Szkolnego Sezonu Turystycznego 2023 oraz 381,00zł na pokrycie kosztów administracyjnych realizacji w/w zadań publicznych.
Dotychczas przeprowadzono 9 różnorodnych działań turystyczno-krajoznawczych, w których wzięło udział 215 uczestników, w tym 179 uczniów i 24 opiekunów z czterech szkół podstawowych: SP nr 1 oraz SP nr 2 w Kamiennej Górze, SP w Krzeszowie oraz SP w Szarocinie., a uczniowie ZS-P w Lubawce zainaugurują swoje uczestnictwo 5 kwietnia 2023 r. wycieczką edukacyjną do „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie na warsztaty ceramiczne.
Jednocześnie bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaufanie i wysyłanie z naszym Oddziałem PTSM swoich pociech na organizowane dla nich imprezy turystyczno-krajoznawcze z nastawieniem na rozwój zainteresowań krajoznawczo-przyrodniczych i edukację regionalną, a także wyrażenie zgody na ich przystąpienie do naszego Towarzystwa.
W IMIENIU NASZYCH MŁODYCH CZŁONKÓW I UCZESTNIKÓW ORGANIZOWANYCH IMPREZ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZO-PRZYRODNICZYCH BARDZO DZIĘKUJEMY.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze