Podczas dzisiejszej (środa, 27 listopada) sesji rady miasta Kamienna Góry burmistrz Janusz Chodasewicz podsumował pierwszy rok swojej kadencji.
Burmistrz przedstawił realizowane na terenie miasta inwestycje. Za 2,3 mln zł (przy 1,1 mln zł dotacji) siedem budynków wielorodzinnych poddanych zostało rewitalizacji. Za 328 tys. zł remontowany jest budynek klubu Relax. W listopadzie rozliczona została budowa targu.
Zadanie związane z remontem Centrum Kultury, przedszkola i biblioteki oraz dróg w centrum miasta trwać będzie do 31 maja. Wartość zadania to 7,9 mln zł, dotacja 5,8 mln zł. Na termomodernizację budynku Centrum Kultury, przedszkola i biblioteki miasto przeznaczyło 6,6 mln zł przy dotacji 3,4 mln zł. Zadanie zakończone zostało w marcu.
Trwająca do 30 czerwca 2020 roku modernizacja oświetlenia i budowa ścieżki rowerowej kosztować ma 12,9 mln zł przy dotacji 6,3 mln zł. W tym roku miasto ma odebrać od wykonawcy odcinek ścieżki od granicy z gminą Kamienna Góra do ul. Jeleniogórskiej.
Zakończona została przebudowa ul. Parkowej i Staszica. Zadanie kosztowało 1,9 mln zł, przy dotacji 1,7 mln zł. Obok wyremontowanych ulic przygotowany został lokal na Informację Turystyczną. Prace kosztowały 80 tys. zł. Za 20 tys. zł powstała siłownia zewnętrzna przy ul. Lipowej.
Biblioteka miejsca realizuje projekt zakładający zakup wyposażenia placówki. Zadanie kosztować ma 1,2 mln z przy dotacji 900 tys zł. Realizacja przewidziana jest do końca 2020 roku.
Trwa realizacja wniosku pozwalającego na wyposażenie żłobka. Projekt realizowany będzie do kwietnia 2020. Koszt to 1 mln zł, dotacja 800 tys. zł.
Nadal trwają remonty dróg. Do 20 grudnia mają zakończyć się prace przy ul. Cegielnianej (1,6 mln zł kosztów, 900 tys. zł dotacji) oraz Jedwabnej (500 tys. zł, 300 tys. zł). Dzięki współpracy z kopalnią z Ogorzelca powstała nowa nawierzchnia ul. Towarowej. Za 600 tys. zł wyremontowana została końcówka ul. Ściegiennego, a za 1,2 mln zł łącznik ul. Wałbrzyskiej z księcia Bolka I.
Burmistrz poinformował o złożeniu wniosków o dotacje do remontów ul. Papieża Jana Pawła II, Lompy z mostem i Śląskiej. Powstała również koncepcja wykorzystania zalewu. Z dokumentem jako pierwsi mają zostać zapoznani radni. Spotkanie zaplanowano na początek grudnia. Zapewnione jest dofinansowanie (2,2 mln zł) do remontu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 (planowany koszt 4,6 mln zł). Złożony został wniosek o zakup wyposażenia dla przedszkola nr 2 (koszt 1,5 mln zł, dotacja 1,3 mln zł).

Zrealizowana została wymiana 46 pieców. Koszt programu to 500 tys. zł, dotacja 250 tys. zł. Złożony został kolejny wniosek na 3,2 mln zł mający pozwolić na wymianę ok 200 pieców. Rozpoczął się projekt usuwania azbestu. Prace objęły 9 nieruchomości, koszt to 10 tys. zł przy dotacji 6,5 tys. zł.
W ramach działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa miasto przekazało strażakom kamerę termowizyjną i mundury, dofinansowano patrole policyjne, dla pogotowia ratunkowego kupione zostało urządzenie mogące prowadzić masaż serca.
Burmistrz pochwalił się również imprezami odbywającymi się na terenie miasta m.in. jarmarkiem staroci i rękodzieła, rajdem pojazdów zabytkowych, rajdem Arado, cyklem Cztery Pory Rynku, biegiem Zdobywca Góry Parkowej.
J. Chodasewicz poinformował radnych, że w tym roku miasto sprzedało najemcom 57 mieszkań, 9 sprzedanych zostało po przetargach. Najemcy kupili 6 garaży, jeden sprzedany został w przetargu. W przetargach sprzedanych zostało 6 działek.
Za największy sukces w pierwszym roku kadencji burmistrz uznał utworzenie komunikacji miejskiej, którą jeździ ok. 8 tys. osób miesięcznie.
Łącznie na inwestycje miasto przeznaczyło 42,2 mln zł, przy dotacjach na poziomie 23 mln zł.
Radny Wiesław Sobiechowski stwierdził, że większość zaprezentowanych zadań to kontynuacja wcześniej prowadzonych prac lub były wcześniej zaplanowane do realizacji w tym roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze