W dniu 18 grudnia 2014 r. do Sali Witrażowej w Ratuszu przybyli najaktywniejsi młodzi miłośnicy turystyki , przyrody oraz historii swojej ?małej ojczyzny? z kamiennogórskich szkół podstawowych, aby uroczyście podsumować kończący się Szkolny Sezon Turystyczny organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Do działań progranowo-organizacyjnych w trakcie sezonu aktywnie włączyły się ? Nadleśnictwo Kamienna Góra, Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze, Muzeum Tkactwa oraz Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera.
Oprócz turystycznej młodzieży oraz ich opiekunek w spotkaniu uczestniczyli: Krzysztof Świątek ? burmistrz Miasta Kamiennej Góry, Henryk Różański - przewodniczący Rady Miejskiej, Małgorzata Chodasewicz ? dyrektor SP nr 1, Małgorzata Ogonowska ? historyk Muzeum Tkactwa, Piotr Wasiak ? Prezes Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz Kamil Zięba ? menedżer ?Arado? współpracujący przy organizacji części tegorocznych imprez turystycznych dla młodzieży szkolnej.
Podsumowanie rozpoczęło się interesującą prezentacją multimedialną ?Kamiennogórska Turystyka Szkolna w 2014 roku? przedstawiającą w statystycznym ujęciu tegoroczne dokonania w zakresie organizacji bardzo licznych imprez turystycznych - od wycieczek edukacyjnych do Centrów Edukacji Ekologicznej przez wycieczki klasowe, sobotnie wędrówki szlakami turystycznymi po Regionalny Konkurs Przyrodniczo-Ekologicznego oraz Konkurs Historyczny ?Kamienna Góra ? moje miasto? organizowanych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry i powiatu kamiennogórskiego, w których uczestniczyło ogółem 1073 uczniów, ich opiekunów oraz bezpośrednio uczestniczących w pracach Jury w/w konkursów.
Następnie przyszedł czas na obejrzenie w ?ekspresowym tempie? 599 zdjęć obrazujący przebieg wszystkich 44 wycieczek, konkursów oraz lekcji regionalnych w ramach prezentacji pod hasłem ?Przeżyjmy to jeszcze raz?.
Po wirtualnym powrocie młodych ?tambylców? do miejsc, w które w mijającym sezonie turystycznym osobiście zwiedzili i poznali przyszedł czas na przeegzaminowanie naszego Burmistrza z wiedzy historycznej o Kamiennej Górze oraz wypicie przez niego oraz wszystkich pozostałych opiekunów młodzieży i przedstawicieli współorganizatorów imprez turystycznych dla młodzieży szkolnej ?trzech guli tajemniczej mikstury turystycznej?, za pomyślność kamiennogórskiej turystyki szkolnej, przygotowanej specjalnie na to spotkanie przez ?dobrą wiedźmę walońską?.
Najważniejszym elementem podsumowania było wręczenie młodym miłośnikom wypoczynku na łonie natury, przyrody oraz historii naszego regionu, a także ich opiekunom oraz członkom Jury konkursów zdobytych przez nich odznak turystyczno-krajoznawczych, albumów, map i przewodników turystycznych oraz okolicznościowych dyplomów za ich aktywny, wielokrotny udział w tegorocznych imprezach turystycznych, a nagrodami specjalnymi za ?Najciekawszy komentarz 2014 roku? publikowanych systematycznie na portalu internetowym powiatowa.info informacji z ich przebiegu zostały wyróżnione Wiktoria Mańkowska oraz Anna Ostrowska.
Najaktywniejszymi młodymi turystkami i turystami w 2014 roku byli: Julia Łobos i Wiktoria Węglowska ? po 14 razy, Mikołaj Gertchen, Adriana Gniazdek, Olga Gniaździńska, Zuzanna Kiepas i Natalia Olczak ? po 12 razy, Dawid Nowak ? 11 razy oraz Paulina Adamczyk, Paulina Koralewska, Mateusz Noworolnik i Antonina Trzaskoma ? po 10 razy.
Ponadto opiekunowie młodzieży wędrującej szlakami turystycznymi, zdobywającej nową wiedzę przyrodniczo-ekologiczną w odwiedzanych Centrach Edukacji Ekologicznej oraz historyczną o Kamiennej Górze ? swojej ?małej ojczyźnie?, a także członkowie Jury tegorocznych konkursów zostali wyróżnieni okolicznościowymi dyplomami Zarządu Oddziału PTSM w Kamiennej Górze i Listami Gratulacyjnymi Burmistrza Miasta, a on sam osobiście został wyróżniony tytułem ?Przyjaciela Turystyki Szkolnej? i otrzymał do swojej kolekcji komplet okolicznościowych znaczków z imprez turystyczno-krajoznawczych, które w trakcie szkolnego sezonu turystycznego otrzymywali wcześniej ich młodzi uczestnicy oraz opiekunowie.
Niewątpliwym hitem tegorocznych nagród był pachnący, okrągły ?chlebek turystyczny?, które z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia? wszystkim uczestnikom podsumowania bardzo udanego odchodzącego do historii kamiennogórskiej turystyki SZKOLNEGO SEZONU TURYSTYCZNEGO wręczał osobiście MIKOŁAJ Gertchen.
Szkolny Sezon Turystyczny 2014 był bogatym w turystyczne osiągnięcia i przeżycia pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia, ale młodzi turyści, przyrodnicy oraz historycy, a także ich opiekunowie pożegnali go z nadzieją, że nadchodzący Szkolny Sezon Turystyczny 2015 będzie jeszcze lepszy i bogatszy w turystyczne przygody oraz wrażenia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze