W dniu 16 grudnia 2013 r. do Sali Witrażowej w Ratuszu przybyli najaktywniejsi młodzi miłośnicy turystyki z kamiennogórskich szkół podstawowych, aby uroczyście podsumować tegoroczny, Szkolny Sezon Turystyczny organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Oprócz turystycznej młodzieży oraz ich opiekunek w spotkaniu uczestniczyli: Krzysztof Świątek ? burmistrz Miasta Kamiennej Góry, Małgorzata Chodasewicz ? dyrektor SP nr 1, Renata i Mirosław Drapałowie ze ?Zwiedzaczka?, Tadeusz Ferenc ? pracownik Urzędu Miasta współpracujący przy organizacji części tegorocznych imprez turystycznych dla młodzieży szkolnej oraz członkowie władz Oddziału PTSM.
Podsumowanie rozpoczęło się interesującą prelekcją multimedialną o Rudawach Janowickich, którą przeprowadził Piotr Norko ze Świerzawy ? przewodnik sudecki i miłośnik przyrody, a także autor przewodnika ?Rudawy Janowickie?.
Po obejrzeniu prezentacji podziękowano w/w osobom za wsparcie, współpracę oraz pomoc przy organizacji imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej Dyplomem-Podziękowaniem Zarządu Oddziału PTSM, a młodzi turyści wręczyli wyróżnionym przygotowane upominki. Ponadto Burmistrz Kamiennej Góry wręczył najaktywniejszym opiekunkom młodzieży ? Sylwii Czerwińskiej, Emilii Nieczyperowicz, Ewie Skotarczak oraz nieobecnej podczas spotkania Annie Kołodziejskiej Dyplomy Burmistrza gratulując wyróżnionym sukcesów w rozwijaniu krajoznawstwa i turystyki wśród młodych mieszkańców naszego grodu.
Następnie młodzi uczestniczy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną ?Kamiennogórska Turystyka Szkolna w 2013 roku? prezentującą zorganizowane w tym roku formy imprez turystycznych: od wycieczek edukacyjnych do Centrów Edukacji Ekologicznej przez wycieczki klasowe, sobotnie wędrówki szlakami turystycznymi po Miejski Konkurs Krajoznawczo-Przyrodniczy.
Podczas wypraw edukacyjnych i turystyczno-krajoznawczych młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury zdobyli ogółem 206 odznak turystyczno- krajoznawczych, w tym: 135 Odznak Turysta Przyrodnik, 22 Górskie Odznaki Turystyczne,
7 Odznak Turystyki Pieszej, 17 Regionalnych Odznak Krajoznawczych oraz
25 Młodzieżowych Odznak Krajoznawczych (za udział w co najmniej 6-ciu wycieczkach). Najważniejszym momentem turystycznego spotkania w Sali Witrażowej było wręczenie młodym turystom i ich opiekunom 92-ch odznak turystyczno-krajoznawczych wraz
z upominkami w postaci przewodników i map turystycznych. Nagrody Główne ?Najlepszy krajoznawca w 2013 roku? otrzymali: Kacper Zabłocki (SP nr 1 Kamienna Góra), Małgorzata Stramka (SP nr 2 Kamienna Góra) i Martyna Nieczyperowicz (SP nr 1 Kamienna Góra). Nagrody Główne ?Najaktywniejsze turystki w 2013 roku? odebrały: Julia Grzyb, Martyna Szopniewska oraz Martyna Nieczyperowicz (wszystkie z SP nr 1 Kamienna Góra), a Nagrodą Specjalną ?Najciekawszy Komentarz w 2013 roku? wyróżniono Aleksandrę Fryzowicz (SP nr 1 Kamienna Góra). Każdy zaproszony na podsumowanie młody turysta otrzymał Dyplom Wyróżnienie za aktywny, wielokrotny udział w imprezach turystycznych w 2013 r. Wszystkie wymienione formy wyróżnień mieli przyjemność wręczać nagrodzonym: Jadwiga Niwińska, Piotr Norko, Jerzy Rubach, Renata i Mirosław Drapałowie oraz opiekunki młodych turystów: Ewa Skotarczak, Emilia Nieczyperowicz i Sylwia Czerwińska.
Ponadto za działalność na rzecz rozwoju krajoznawstwa i turystyki młodzieży szkolnej zostali wyróżnieni: Michał Bauer, Sylwia Gniaździńska, Maciej Krzymuski i Lidia Rukowicz ? Podziękowaniem ZO PTSM, Sylwia Czerwińska - Dyplomem Honorowym ZO PTSM, Anna Kołodziejska i Aniela Rams - Dyplomem Honorowym ZG PTSM, Emilia Nieczyperowicz - Brązową Odznaką PTSM, Ewa Skotarczak ? Srebrną Odznaką PTSM, Dariusz Kurowski ? Złotą Odznaką PTSM, a Jadwiga Niwińska i Henryk Różański ? Honorowym Wyróżnieniem PTSM ?Za Zasługi Dla Rozwoju Schronisk Młodzieżowych?.
Szkolny Sezon Turystyczny 2013 był bogatym w turystyczne osiągnięcia i przeżycia, pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia, ale młodzi turyści i ich opiekunowie pożegnali się nadzieją, że nadchodzący Szkolny Sezon Turystyczny 2014 będzie jeszcze lepszy i bogatszy w turystyczne przygody oraz wrażenia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze