W dniu 23 czerwca 2023 roku wybrzmiał w szkołach „ostatni dzwonek”, który zakończył również pierwszą część „Srebrnego Szkolnego Sezonu Turystycznego 2023”. Zainaugurowali ją 10 lutego 2023 r. uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, a zakończyli 22 czerwca 2023 r. ich młodsze koleżanki i koledzy z klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. W tym czasie zostało przeprowadzonych 45 różnorodnych działań turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego, w których wzięło udział 1.340 uczestników, w tym 1.134 uczniów, 134 ich opiekunów z pięciu szkół podstawowych naszego powiatu, 59 edukatorów z odwiedzanych placówek edukacyjnych i muzealnych, a także 13-krotnie przodownicy TG, Instruktor Ochrony Przyrody i Krajoznawstwa Regionu PTTK.
W tej części „Srebrnego Szkolnego Sezonu Turystycznego 2023” Szkołę Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze reprezentowało 553 uczestników, którzy uczestniczyli w 22 działaniach, Szkołę Podstawową w Krzeszowie 294 uczestników w 9 działaniach, Szkołę Podstawową w Szarocinie 159 uczestników w 6 działaniach, Szkołę Podstawową nr 2 w Kamiennej Górze 153 uczestników w 5 działaniach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubawce 81 uczestników w 3 działaniach. Od powstania Oddziału PTSM w Kamiennej Górze, 5 marca 1998 r., w różnorodnych działaniach turystyczno-krajoznawczych wzięło dotychczas udział 48.487 uczestników.
Największą popularnością cieszyły się wycieczki do centrów edukacji oraz placówek muzealnych. W minionym okresie uczestnicy naszych działań turystyczno-krajoznawczych na rzecz rozwoju turystyki szkolnej 39-krotnie odwiedzili 19 wybranych przez siebie ośrodki edukacyjne. Najczęściej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i lekcjach muzealnych w: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Izbie Tkackiej w Chełmsku Śląskim – 5-krotnie, Ekomuzeum SP w Chełmsku Śląskim – 4-krotnie, Galerii pod Aniołem w Dobkowie, Podziemnej Trasie Turystycznej „Projekt Arado” w Kamiennej Górze oraz ZOO w Łącznej – 3-krotnie. Po raz pierwszy w naszych działaniach nasi młodzi członkowie odwiedzili „Wańczykówkę” w Krzeszowie, Ogród Japoński „Siruwia” w Przesiece, Western City w Ściegnach k/Karpacza oraz STEAM Kids Tech oraz Sferę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA działające w obiektach „Starej Kopalni” w Wałbrzychu. W trakcie pieszych wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych ich uczestnicy poznawali różne obiekty przyrody prawem chronione (parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody) oraz zabytki architektury, a część z nich uczyła się wędrować z mapami turystycznymi i planami miasta. Najmłodsi uczestnicy działań turystycznych brali ponadto udział w dwóch lekcjach regionalnych popularyzujących pomniki przyrody i zabytki przyrody Kamiennej Góry oraz zasady zdobywania odznak turystyczno-krajoznawczych. W tym okresie 71 młodych miłośników przyrody wypełniło regulaminowe warunki na ich pierwszą odznakę krajoznawczą Tropiciel Przyrody w stopniu brązowym.
W trakcie wycieczek wyjazdowych najczęściej korzystano z transportu PKS Kamienna Góra – 14 razy, Eurotransu – 7 razy oraz Zwiedzaczka – 4 razy. ale kilkukrotnie też z transportu innych przewoźników oraz Kolei Dolnośląskich, a na portalu internetowym powiatowa.info ukazały się 42 informacje z imprez turystyczno-krajoznawczych przeprowadzonych dla dzieci i młodzieży szkolnej naszego powiatu.
W 45 różnorodnych działaniach na rzecz rozwoju turystyki szkolnej wzięło udział 524 uczniów. Najaktywniej w nich uczestniczyła klasa I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze (7 razy), a 15-cioro uczniów tej klasy uczestniczyło we wszystkich jej działaniach turystyczno-krajoznawczych.
Wśród 49 opiekunów w gronie najaktywniejszych są: Małgorzata Bąk – 7 razy i Małgorzata Pawlikowska – 6 razy (obie SP nr 1 Kamienna Góra), Anna Cieślak (SP Krzeszów), Barbara Kokosza oraz Katarzyna Sobiechowska (obie SP Szarocin) – po 4 razy.
Natomiast wśród 40 edukatorów z odwiedzanych ośrodków edukacji i placówek muzealnych najczęściej zajęcia edukacyjne prowadzili: Teresa Sobala (Izba Tkacka) – 5 razy, Daria Napierała (PTT „Projekt Arado), Agata Rudnicka (Galeria pod Aniołem), Damian Skorupiński (Ekomuzeum) oraz Michał Stołpiec (Muzeum Tkactwa) – po 3 razy.
Wszystkie zrealizowane działania przeprowadzono przy wsparciu finansowym trzech jednostek samorządu terytorialnego: Gminy Miejskiej Kamienna Góra – z zakresu Profilaktyki i Turystyki, Gminy Kamienna Góra – z zakresu Turystyki, Krajoznawstwa i Aktywnego Wypoczynku oraz Powiatu Kamiennogórskiego – z zakresu Turystyki i Krajoznawstwa w ramach umów podpisanych w 2023 r. Łączny koszt realizacji 45 działań turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego wyniósł dotychczas 62.842,32zł, w tym 32.703,31zł - wpisowe od uczestników zadania, 13.375,00zł - wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, 1.915,01zł - własne środki finansowe Oddziału PTSM oraz 14.849,00zł stanowiące niefinansowy wkład osobowy członków i sympatyków Oddziału PTSM w Kamiennej Górze.
Środki finansowe pozyskane przy realizacji imprez turystyczno-krajoznawczych w/w zadań publicznych wynoszące ogółem 47.993,32zł wykorzystano na: zajęcia edukacyjne, lekcje muzealne i wstępy – 27.035,31zł, przejazdy uczestników wycieczek – 20.798,00zł oraz koszty obsługi zadań publicznych – 160,01zł.
Aktualnie w naszym Oddziale PTSM skupiamy 496 członków, w tym 482 Juniorów i 14 Seniorów z opłaconą składką członkowską ze 2023 r. z w/w szkół podstawowych powiatu kamiennogórskiego.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM IMPREZ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZYCH ORAZ CZŁONKOM PTSM ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH, OKRASZONYCH WSPANIAŁYMI PRZYGODAMI I WSPOMNIENIAMI, WAKACJI.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze