Reklama

Odśnieżanie w gminie

Radni Gminy Wiejskiej Kamienna Góra oraz sołtysi wsi dopytywali podczas dzisiejszej (środa, 27 listopada) Sesji Rady Gminy o warunki odśnieżania i utrzymania zimowego dróg gminnych.

 

Przetarg na odśnieżanie dróg wygrało konsorcjum ?Sześciu Wspaniałych? oferując stawkę 272,40 zł za godzinę pracy dla rejonu I i 256,20 zł za godzinę dla II rejonu. Wysokie stawki dziwiły sołtysów i radnych. W pierwszym przetargu wygrała firma oferująca około 170 złotych za swoją pracę. Umowa jednak nie została podpisana. W drugim przetargu stanęło tylko konsorcjum ?Sześciu Wspaniałych?. W pierwszym postępowaniu Gmina chciała, aby wszystkie pługi i pługopiaskarki miały zamontowane kamery. W drugim postępowaniu wymóg ten nie został ujęty.
- Będziemy robić kontrole jako gmina ? informował wójt Stanisław Szmajdziński ? Sołtysi będą musieli podpisywać karty pracownikom firmy odśnieżającej. Również radni apelowali do sołtysów, aby ci podpisywali karty na bieżąco, a nie jak to często wyglądało ?raz na miesiąc?. Na ten argument zareagowali sołtysi, którzy swoją funkcję pełnią społecznie. Trudno od nich oczekiwać, aby byli dostępni 24 godziny na dobę.
Podczas sesji padła też propozycja, aby kolejne przetargi na odśnieżanie podpisywać wspólnie ze starostwem. Pojazdy by nie miały ?pustych przejazdów? po nie swoich drogach. Jak się jednak okazuje sprzęt potrzebny do odśnieżania szerokich dróg powiatowych lub wojewódzkich miałby problemy z przejazdem przez o wiele węższe drogi gminne. Do tego drogi muszą być mniej więcej w tym samym czasie odśnieżone co powoduje, że i tak potrzeba go więcej.
Sołtysi zaproponowali też, aby przemyśleć czy taniej nie dałoby się utrzymać dróg gminnych, zlecając ich utrzymanie miejscowym rolnikom posiadającym ciągniki. W obecnych realiach gminę obsłużyć może tylko jedna firma. Stworzył się swojego rodzaju monopol.
Drogi w gminie mają być utrzymane według V standardu odśnieżania, który obejmuje odśnieżanie jezdni i posypywanie na odcinkach decydujących o możliwości ruchu, natomiast w miejscach zasp odśnieżony będzie co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek. Dopuszcza się: śnieg luźny do 16 godz., zajeżdżony nabój śnieżny i zaspy do 24 godz., przerwy w komunikacji do 24 godz., gołoledź pośniegowa oraz gołoledź do 8 godz.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama