Święty Wawrzyniec jest patronem przewodników sudeckich i ratowników GOPR. Uważa się także, że, podobnie jak św. Florian, chroni od pożarów i pomaga w poparzeniach.
Dzisiaj (niedziela, 10 sierpnia) kilkaset osób uczestniczyło we mszy odpustowej ku czci św. Wawrzyńca. Wydarzenie miało miejsce o godz. 12.00 na szczycie Śnieżki. Ze względu na bardzo dużą liczbę osób, ołtarz tradycyjnie zlokalizowano naprzeciw kaplicy św. Wawrzyńca, tuż przy obserwatorium meteorologicznym.
We mszy odpustowej, poza przewodnikami i kandydatami na przewodników, uczestniczyli ratownicy górscy, członkowie PTTK, sygnaliści (trębacze) z dwóch kół łowieckich, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Śnieżka i innych instytucji, naukowcy, turyści, przedstawiciele władz krajowych oraz regionalnych i lokalnych władz samorządowych, a także mieszkańcy regionu.
Polsko-czeską mszę odpustową w intencji ludzi gór odprawiło wspólnie kilku kapłanów pod przewodnictwem Jana Vokála ? biskupa ordynariusza z diecezji Hradec Kralove. Mszę koncelebrowali m.in. Stefan Cichy ? biskup legnicki senior i Zbigniew Kiernikowski ? biskup legnicki, który wygłosił homilię. Po mszy wyruszono do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się przy Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze