Reklama

Zmiana wysokości świadczenia honorowego dla osób powyżej 100 lat od marca

Od 1 marca zmieni się wysokość świadczenia honorowego wypłacanego osobom w wieku ponad 100 lat. W całym kraju ZUS wypłaca 2600 takich świadczeń, na Dolnym Śląsku 262. Świadczenia wypłaca również KRUS.

Honorowe świadczenie wypłacane jest jako dodatek do emerytury wszystkim, którzy ukończyli 100 lat. Jest wypłacana niezależnie od emerytury i pozostałych dodatków. ZUS przyznaje je automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Wyjątkiem są stulatkowie, którzy nigdy nie pracowali, nie pobierają żadnych świadczeń, nie ma ich w ZUS-owskich rejestrach. Wtedy muszą złożyć wniosek i świadczenie dostaną. 

Reklama

- Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego.

Wysokość dodatku to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Ustalana jest na okres od 1 marca danego roku do końca lutego kolejnego. W tej chwili dodatek to 5540,25 zł brutto. Od piątku (1 marca) będzie to 6246,13 zł, a więc ponad 705 zł więcej.

Reklama

Na terenie działania kamiennogórskiej jednostki ZUS 17 kobiet w wieku powyżej 100 lat i 2 mężczyzn.


 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: ZUS
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama