Nowoczesny system monitoringu powstaje w Kamiennej Górze. Miasto otrzymało na ten cel dotację z programu realizowanego przez stowarzyszenie Kwiat Lnu. Oprogramowanie będzie umieć rozpoznawać tablice rejestracyjne, twarze, wykryć pożar czy inne niebezpieczne zdarzenie.
Kamienna Góra otrzymała dotację w wysokości ponad 167 tys. zł, to 75% zaplanowanych kosztów. Za te pieniądze powstanie nowoczesne zaplecze z rejestratorem i trzema stacjami roboczymi do obsługi. Na terenie miast zamontowanych zostanie sześć punktów kamerowych, w każdy otoczenie obserwować będzie kilka urządzeń. Urządzenia w różnych lokalizacjach będą miały różne możliwości. Ostrzeżenia wysyłane będą do kamiennogórskich strażaków, którzy będą też mieli podgląd na obraz z kamer.
Punkty kamerowe monitorować będą odcinek ul. Papieża Jana Pawła II od ronda do mostu przy starostwie, skrzyżowanie ulic Sienkiewicza i Waryńskiego, ulicę Kościuszki z Centrum Kultury i skwerem przy ul. Słonecznej, skrzyżowanie ulic Katowickiej, Legnickiej i Wałbrzyskiej, ul. Okrzei oraz fragment al. Wojska Polskiego.
Wyposażony w AI system będzie umieć zgłosić nietypowe zdarzenia np. pozostawiony w poprzek drogi samochód, krawężniki znikające pod taflą wody, gromadzącą się dużą grupę osób. Możliwa ma być również analiza ruchu. System ma także pozwolić na odszukanie na nagraniach wskazanego obiektu np. tablicy rejestracyjnej czy twarzy.
Montowane kamery zapisują obraz w wysokiej rozdzielczości (4K). Urządzenia mają amerykańskie certyfikaty bezpieczeństwa.
System montowany będzie prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku. Do centrali podłączane będą stopniowo kolejne kamery. Do systemu będą mogły zostać dołączone również urządzenia wymienione w tym roku m.in. znad zalewu, rynku czy okolic sądu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze