W dniu 15 czerwca 2022 roku uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra w Krzeszowie. Uczestnicy ciekawej lekcji przyrodniczej włączyli się do „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szkółki Leśnej w Krzeszowie młodzi kamiennogórscy przyrodnicy zostali zaproszeni do salki edukacyjnej, gdzie odbyła się stacjonarna część lekcji przyrody, w trakcie której drugoklasiści z prowadzącą zajęcia przyrodnicze rozmawiali o chrząszczach należących do gromady owadów. Podczas omawiania budowy chrząszcza młodzi uczestnicy dowiedzieli się, że posiadają one trzy pary nóg tułowiowych, a ich serce jest otwartą rurką, w której krew jest mieszana, co można porównać do wyciskania ketchupu na talerz. Ponadto na ilustracjach zobaczyli prezentowane przez prowadzącą zajęcia wybrane gatunki chrząszczy. Wśród nich były: biegacz zielonozłoty wyróżniający się ubarwieniem, żuk gnojowy uważany za jedno z najsilniejszych stworzeń na Ziemi przenoszący ciężary kilkaset razy przekraczające masę jego ciała, rohatyniec nosorożec – jeden z większych europejskich chrząszczy, którego samiec ma na środku głowy masywny, zagięty ku tyłowi róg, jelonek rogacz – największy chrząszcz w Polsce, oraz odorek zieleniak wydzielający nieprzyjemny zapach w sytuacji zagrożenia. Zobaczyli jeszcze inne gatunki chrząszczy - biegacza ogrodowego, złotooka pospolitego mającego błyszczące złote oczy i kowala bezskrzydłego z charakterystycznym czerwono-czarnym wzorem na odwłoku.
Kontynuując zajęcia przyrodnicze drugoklasiści z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Każde z nich otrzymało drewniany model chrząszcza, który po oczyszczeniu malowali farbkami oraz kolorowali pisakami wg własnej wyobraźni oraz pomysłu. Tak rozpoczęli własnoręczne tworzenie swojej unikalnej pamiątki z pobytu w Szkółce Leśnej w Krzeszowie. Następnie każde z nich wykorzystując druciki i otworki w modelu chrząszcza dodawali im po trzy pary nóg tułowiowych. Na zakończenie inspirujących zajęć warsztatowych doklejali swoim chrząszczom oczy oraz upiększali je przyklejanymi kolorowymi cekinami. Dziecięcej radości było co niemiara, a wszystkie stworzone przez nich chrząszcze były najpiękniejsze, bo wykonywane nieskrępowaną wyobraźnią oraz sercem.
Po pozostawieniu na stole do wyschnięcia swoich unikatowych chrząszczy żwawo ruszyli na leśną wycieczkę przyrodniczą z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem. Przed opuszczeniem terenu szkółki zobaczyli przywiezione do niej młode sadzonki modrzewia, a następnie tuż za bramą, przystanęli obok drzewa i oglądając liście rozpoznali kasztanowca, którego o dłoniastym kształcie liście złożone były z 7. wydłużonych liści, a leśniczy powiedział im, że w tym roku może być dożo ich owoców - kasztanów. Usłyszeli również, że z ugotowanych kasztanów można zrobić klej. Po krótkim spacerze drogą asfaltową zobaczyli prawie nagie, usychające jesiony wyniosłe, okazałą olszę rosnącą w siedliskach wilgotnych i zalewowych oraz rosnący przy drodze rozchodnik wielki. Jest to roślina żywicielska gąsienic Niepylaka Apolla, którego w lecie można ponownie spotkać w rezerwacie przyrody „Kruczy Kamień”. Z drogi z radością skręcili do lasu, gdzie zobaczyli kolejne drzewa - lipy, których listki są w kształcie serca, a także rosnące na trasie spaceru klon jawor oraz jego owoce skrzydlaki, popularnie zwane „noskami”. Po przejściu przez stanowisko turzyc – wysokich traw ich wzrok przykuła lisia nora. Prowadzący leśną wycieczkę pokazał im także szczawnik zajęczy, który wszyscy bardzo chętnie spróbowali. Spacerując po lesie zatrzymali się obok śladów bytowania wiewiórek, którymi były poogryzane szyszki świerka. Z drzew iglastych, które rosły w lesie oprócz świerków zobaczyli sosny. Uważnie słuchając leśniczego dowiedzieli się, że sosny to gatunek drzew najliczniej rosnący w polskich lasach. Na zakończenie leśnego spaceru poznali skrzypy wykorzystywane m. in. jako rośliny lecznicze. Po wyjściu z lasu, obok młodej brzeziny zobaczyli na łące liczne baloty siana, które posłużyły im do nieskrępowanej, swobodnej zabawy. Na jej zakończenie zrobili sobie wspólne zdjęcie klasowe oraz ścieżką biegnącą obok łąki powędrowali do Szkółki Leśnej.
Na zakończenie bardzo udanego pobytu w gościnnej Szkółce Leśnej mieli okazję upiec przywiezione przez siebie kiełbaski, chleb lub bułki na ognisku przygotowanym i rozpalonym przez miłych krzeszowskich leśników oraz swobodnie pobawić się w „berka” na okolicznej łące.
Po przyjeździe autokaru PKS w Kamiennej Górze w radosnych nastrojach, pełni wrażeń z wycieczki, samodzielnie wykonanymi chrząszczami - unikatowymi pamiątkami z pobyty w Szkółce Leśnej w Krzeszowie oraz solenną obietnicą ponownego odwiedzenia Szkółki Leśnej już jesienią powrócili do swojej szkoły.
Opiekunami kamiennogórskich przyrodników byli: Izabela Sproch - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze