Szanowni Państwo,
z wielką radością chcielibyśmy poinformować, że tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw - Gala Parowozów 2013,odbędzie się w dn. 21 i 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej. Podobnie jak w zeszłym roku odwiedzą nas lokomotywy z Niemiec, Czech i Polski.
W sobotę, 21 września, zapraszamy od godziny 11.00 zapraszamy na stację kolejową w Jaworzynie Śląskiej gdzie do godziny 12.00 odbywać się będzie powitanie parowozów - uczestników Gali Parowozów. Po prezentacji lokomotywy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
O godz. 13.00 rozpocznie się III Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw - Gala Parowozów 2013. Do godz. 18.00 odbywać się będą prezentacje lokomotyw - m.in. na naszej zabytkowej (XIX wiecznej) obrotnicy kolejowej. Prezentacji towarzyszyć będą pokazy drużyn parowozowych, jazdy manewrowej oraz oporządzania lokomotyw (nawadniania, nawęglania, przygotowania do jazdt). Wybrane lokomotywy zostaną udostępnione dla zwiedzających.
O godz. 16.00 zapraszamy na "Tuwimiadę". Rok 2013, decyzją Sejmu RP, został ustanowiony "Rokiem Tuwima" (Zobacz: http://rok-tuwima.pl/). W 100 rocznicę debiutu literackiego poety, którego twórczość kształtowała język, wyobraźnię i wrażliwość społeczną wielu pokoleń Polaków, zapraszamy Małych i Dużych, do wspólnego recytowania "Lokomotywy"! Wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia zapewnią biorące udział w Gali Parowozów 2013 lokomotywy.
Od godziny 19.00 zapraszamy na spektakl "Historia kolei na Dolnym Śląsku". W trakcie spektaklu odtworzona zostanie m.in. scena otwarcia lini kolei Wrocławsko - Wałbrzysko - Świebodzickiej, której 170 rocznicę obchodzimy w tym roku. W trakcie spektaklu ogłoszone zostaną również zwycięzcy konkursów w kategorii "Najlepiej przeprowadzonej konserwacji parowozu" oraz "Za najdalszą przebytą drogę".
W niedzielę, 22 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.
Lokomotywy parowe uczestniczące w Gali Parowozów 2013
Niemcy:
BR52 8177 - niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez berlińską fabrykę lokomotyw Orenstein & Koppel z 1944. W Polsce znana jako seria Ty2 i powjenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V.
BR52 8079 - niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw (także stoczni morskiej) Schichau Werka w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powjenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.
Czechy
213.901 - czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.
Polska
Ty42-24 - polska lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK). Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.
Ol49-59 - parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez Fabrykę Lokomotyw Im. Feliska Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK) w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozownii Wolsztyn.
TKt48-18 - lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP) w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
Pociągi specjalne
Informujemy,że w dn. 21 i 22 września 2013 r. uruchomione zostaną pociągi specjalne. Pociągi specjalne organizowane są przez Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych (SHK) oraz Fundację ERA Parowozów.
Rozkład jazdy pociągów specjalnych w trakcie Gali Parowozów 2013 dostępny jest na stronie: http://shk.org.pl/
Ceny biletów wstępu:
Gala:
Osoby dorosłe 15.00 zł / os
Dzieci 10.00 zł / os
Spektakl: 25.00 zł / os
Ceny biletów obejmują wstęp na teren Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Bilety wstępu uprawniają do jednokrotnego wstępu na teren Muzeum. Ceny biletów nie obejmują przejazdów zabytkowym taborem kolejowym oraz przejazdów pociągami specjalnymi. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w harmonogramie oraz warunkach uczestnictwa w imprezie, bez wcześniejszego podania przyczyn.
Serdecznie Zapraszamy!
więcej informacji http://www.muzeumtechniki.pl/
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze