Reklama

Edukacja w Salamandrze

W dniach 19-20 września 2013 r. w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu uczestniczyli uczniowie klasy VIa oraz VIb ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. Zajęcia zostały zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze.


W pracowni chemii środowiska Centrum Magdalena Pielich przeprowadzała z młodzieżą zajęcia "Fotosynteza ? magiczna fabryka pokarmu". Celem zajęć było odkrycie, co kryje w sobie roślina oraz wyjaśnienie dlaczego liść jest zielony? Podczas przeprowadzanych doświadczeń chemicznych uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, wykorzystując liście bukszpanu wyodrębniali i rozdzielali barwniki ? chlorofil oraz ksantofil. Na zakończenie zajęć rozwiązywali przygotowaną na kartach pracy krzyżówkę "Izolacja barwników asymilacyjnych" podsumowującą i utrwalającą zdobytą w czasie zajęć wiedzę.

Natomiast w sali seminaryjnej, pod kierunkiem Emanuelle Kaczmarek młodzi miłośnicy ekologii wzięli udział w zajęciach "Młodzi mieszkańcy rzeki?". W trakcie pogadanki młodzież poznawała gatunki bezkręgowców, które następnie wyławiała w pobliskim Jaworniku. Po powrocie do sali seminaryjnej uczestnicy zajęć obserwowali i rozpoznawali poszczególne gatunki bezkręgowców przy pomocy mikroskopów wideostereoskopowych. W dalszej części zajęć rozwiązywali krzyżówkę, której hasłem była nazwa jednego z gatunków bezkręgowców, a następnie dopasowywali kształty poszczególnych gatunków bezkręgowców

Na zakończenie zajęć stacjonarnych, w Sali Muzealnej z prowadzącym zajęcia Pawłem Grochowskim rozmawiali o zwierzętach i roślinach, które  żyją lub  rosną na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy" oraz odpowiadali na pytania dotyczące zwierząt, roślin, gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

W drugim dniu wycieczki młodzi przyrodnicy uczestniczyli w krótkiej wyprawie terenowej szlakami turystycznymi Parku Krajobrazowego "Chełmy". Za żółto-czerwonymi znakami wraz z edukatorem CEEiK "Salamandra" Pawłem Grochowskim dotarli do okazałego pomnika przyrody nieożywionej ? "Małych Organów Myśliborskich" ? skały będącej przykładem wulkanizmu lądowego. Następnie wędrowali ścieżką dydaktyczną "Wąwóz Myśliborski" poznając zasady rozpoznawania drzew rosnących na terenie Parku Krajobrazowego. Największą atrakcją przyrodniczą jest największe stanowisko rzadkiego gatunku paproci - JĘZYCZNIKA ZWYCZAJNEGO ? podlegającego ochronie w Polsce oraz większości krajów Europy. Jej zimotrwałe liście są charakterystycznie wydłużone i całobrzegie, Dla ochrony tej wyjątkowej osobliwości florystycznej specjalnie utworzono w 1962 r. ścisły rezerwat przyrody. W oczekiwaniu na autokar młodzi mieszkańcy Kamiennej Góry zobaczyli Ośrodek Rehabilitacji zwierząt dzikich i chronionych poznając rolę i zadania lecznicy dla zwierząt.

Uczestnicy wycieczki wypełniający normy na poszczególne stopnie odznaki Turysta Przyrodnik zdobył po 34 pkt. do tej odznaki. Opiekunami wycieczki byli: Emilia Nieczyperowicz, Aniela Rams ? wychowawcy klas oraz Sylwia Papuga ? rodzic i Jerzy Rubach ?  Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama