Reklama

Dzień Integracji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lubawce.

W dniu 2 września 2025 roku uczniowie dwóch klas II c oraz III a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, zainaugurowali nowy rok szkolny 2025/2026 uczestnicząc w ramach szkolnego Dnia Integracji w pieszej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej aktywnie kontynuując swoje uczestnictwo w tegorocznym „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego”, który organizowany jest dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Podczas integracyjnej wyprawy szlakami turystycznymi połączyli aktywny wypoczynek z poznawaniem lokalnej historii swojej „małej ojczyzny”. W trakcie swojej wędrówki odwiedzili położony na uboczu Lubawki (Polesie) nieczynny kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej, po zniesionej w 2015 r. parafii Kościoła Polskokatolickiego w RP.

Reklama

Następnie młodzi lubawczanie powędrowali do głównego celu swojej wyprawy – kościoła św. Krzysztofa. Świątynia powstała z inicjatywy opata krzeszowskiego Bernharda Rosy jako miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli. Pierwotny kościół został wybudowany przez Marcina Urbana w latach 1685-1687. Sanktuarium cieszyło się taką popularnością, że w 1723 r. opat Dominicus Geyer postanowił wznieść większy, murowany kościół, który został zbudowany przez Michaela Jentscha. Do zachowanej do obecnych czasów świątyni w latach 1790-1792 dobudowano taras z kryptą św. Aleksego i kamienną balustradą, na której umieszczono wtórnie dwie kamienne rzeźby: św. Barbary oraz św. Katarzyny. Dawniej drogę wiodącą do kościoła ozdabiało 14 kolumn z posągami świętych, z których do czasów współczesnych zachowały się jedynie trzy.

Dla młodych lubawczan była to wspaniała lekcja integracji, przyrody i historii, gdyż każdy z poznanych podczas wycieczki obiektów sakralnych niesie ze sobą niepowtarzalną atmosferę i cząstkę przeszłości, która wciąż obecna jest w otaczającym krajobrazie. Była to ich kolejna wycieczka, która stała się nie tylko sposobnością do kontaktu z naturą, ale również momentem refleksji nad dziedzictwem kulturowym Lubawki – ich „małej ojczyzny”.

Reklama

Opiekunkami uczestników wycieczki przyrodniczo-edukacyjnej były: Monika Fedoruk i Magdalena Winter – wychowawczynie klas oraz Katarzyna Harasz i Wiktoria Porowska – nauczyciele współorganizujący.

Autor tekstu Monika Fedoruk                                                                                                                                                                                          Autor zdjęć Wiktoria Porowska

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/09/2025 16:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama