Dzisiaj ogłoszono podział środków w ramach tzw. ?tarczy dla gmin górskich?. Pomocą objętych zostało ponad 200 gmin z 6 województw a łączna kwota rządowej pomocy to ponad 672 mln zł. Co ważne, wszystkie złożone przez gminy wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i samorządy otrzymają całość środków o które wnioskowały. Pomoc trafi także do samorządów na Dolnym Śląsku (łączne wsparcie to 198,4 mln zł), w tym do wszystkich gmin w Powiecie Kamiennogórskim.
?To kolejna pomoc dla samorządów, tym razem dla gmin turystycznych w obszarach górskich, które najmocniej odczuły skutki obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Gminy same wskazywały na co chcą przeznaczyć środki. Dofinansowane projekty mają zwiększyć szeroko rozumianą atrakcyjność turystyczną poszczególnych miejscowości.? - powiedział senator PiS Krzysztof Mróz.
Zgodnie z założeniami programu środki z ?tarczy górskiej? można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. W ramach wsparcia gminy mogły skorzystać z 2 instrumentów. Pierwszy z nich to wsparcie wyliczone na podstawie wydatków, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. W drugim instrumencie rząd zrekompensuje samorządom stratę z tytułu utraconych dochodów z podatku od nieruchomości.
Poniżej przedstawiamy kwoty dofinansowań w naszym regionie oraz inwestycje na które przeznaczone zostaną rządowe środki:
? Miasto Kamienna Góra ? 5 700 000 zł na zwiększenie atrakcyjności turystycznej zbiornika wodnego Zalew: zapewnienie alternatywnego dojazdu od ul. Leśnej, budowa filtra biologicznego, modernizacja sposobu zrzutu wody do rzeki Zadrna, budowa ujęcia wody, przebudowa układu ścieżek z oświetleniem, monitoring.
? Gmina Lubawka ? 2 860 639 zł na budowę i modernizację obiektów sportów zimowych w Lubawce: wyciągu krzesełkowego i skoczni narciarskiej K-19 z infrastrukturą, rolkostrady o dł. 1200 m, budynku technicznego z zapleczem socjalnym, miejsc postojowych, systemu naśnieżania stoku narciarskiego.
? Gmina Kamienna Góra ? 3 700 000 zł na budowę wieży widokowej na szczycie Wielkiej Kopy w sąsiedztwie Kolorowych Jeziorek, budowę platform widokowych, miejsc obsługi turystów oraz przebudowę dróg dojazdowych ? projekt wspólny z gm. Marciszów.
? Gmina Marciszów - 1 621 800 zł na budowę wieży widokowej na szczycie Wielkiej Kopy w sąsiedztwie Kolorowych Jeziorek, budowę platform widokowych, miejsc obsługi turystów oraz przebudowę dróg dojazdowych ? projekt wspólny z gm. Kamienna Góra.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze