Reklama

Baśniowe zwiedzanie Zamku Książ

W dniu 31 maja 2022 roku uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Trzecioklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Wałbrzycha uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej poznawanie dóbr książańskich niemieckiego rodu Hochberg rozpoczęli od zwiedzenia Palmiarni, która była prezentem księcia Jana Henryka XV dla żony księżnej Daisy. Wybudowana, w latach 1911-1914, Palmiarnia pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Centralną jej częścią jest 15-metrowy budynek zbudowany z metalu  i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych – zastygłą lawą z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Rozpoczynając zwiedzanie Palmiarni, przeszli przez jedną z grot i ich wzrok przykuły żółwie. Następnie odwiedzili sklepik, gdzie większość uczniów skusiła się na drobne roślinne pamiątkarskie zakupy w sklepiku Palmiarni. Po udanych zakupach zwiedzili ciekawą wystawę drzewek Bonsai - egzotycznie wyglądających i niezwykle dekoracyjnych roślin w doniczkach. Spacerując alejkami Palmiarni zaciekawiły ich egzotyczne rośliny, w tym kaktusy, agawy oraz różne gatunki cytrusów. Obecnie w Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i prawie wszystkich kontynentów. Oprócz egzotycznej roślinności ich wzrok przykuły także lemury (Tytus, Juliano i Olaf), pawie oraz papugi. Na zakończenie pobytu w Palmiarni w kawiarence „Pod palmami” skusili się na słodkie „co nie co”.

Po przyjeździe do Zamku Książ i dojściu na Dziedziniec Honorowy, spotkali się z ANNĄ MOTYKĄ - przewodnikiem książańskim, która zaprosiła ich do Sali Kinowej, która za czasów Hochbergów była zamkową kaplicą. Na początek zobaczyli 3-minutowy film prezentujący Zamek Książ w całej okazałości, bo z lotu drona.  Z „lotu ptaka” widać, że największy na terenie Dolnego Śląska zamek, położony jest na zalesionym wzgórzu przepastnego wąwozu Pełcznicy. Następnie przewodnik książański Anna Motyka, korzystając z prezentacji, przybliżyła im historię, wybudowanego w XIII wieku przez księcia Bolka I Surowego, 700-letnią Zamku Książ i jego właścicieli, pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów, w tym jego ostatnich mieszkańców – księcia Jana Henryka XV, jego żony Marii Teresy Olivii Cornwalis West, zwanej księżną Daisy (Stokrotką) oraz ich trzech synów – Jana Henryka XVII, Aleksandra i Bolka. Księżnej Daisy, która spędziła w nim 50 lat, zawdzięczany ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce Ponadto zaciekawiła ich legenda o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Podczas ucieczki ze złotem drewniana kładka na rzece Pełcznica załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na jej dnie zamiast spokojnie spoczywać w zamkowym skarbcu.

Reklama

Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej ciekawości, radości, zabawy i magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. Wytrwale poszukując mityczne stwory oraz zaginionego skarbu. Na jednym z zamkowych korytarzy zobaczyli oszkloną makietę zamku Książ. Mieszkała w nim również bratanica Bolka II Małego księżniczka Anna Świdnicka, w którą na czas lekcji zamkowej wcieliła się Anna Motyka. Dzięki Hochbergom przechodzi on liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia. Za oknem zobaczyli średniowieczne mury, a uważnie słuchając opowieści „księżniczki Anny” wyodrębniali na  makiecie dwie najważniejsze jego rozbudowy. Spacerując  z przewodniczką  zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która miała „wygląd osy”, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także ciekawą historię jej 7-metrowego naszyjnika z pereł, obarczonego klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł, a podarowanego Daisy przez męża podczas podróży poślubnej dookoła świata. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia. Księżna zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach, Jak głosi legenda została pochowana ze swoim ulubionym naszyjnikiem z pereł, ale miejsce jej pochówku nie jest znane. Po dojściu do Salonu Zielonego rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stwory - Minotaura, Gryfa i Sfinksa. Zobaczyli w nim m. in. kominek z czerwonego marmuru. W Sali Maksymiliana na plafonie z pięknymi mitologicznymi malowidłami poszukiwali Pegaza, boginię wojny Atenę oraz Meduzę, a na kominkach barokową salę strzegły rozpoznane przez nich cztery Sfinksy. Ponadto przez 70 sekund, wyznaczoną klepsydrą „księżniczki Anny”, która posiadła moc Meduzy, zamienili się w kamienne posągi. Dowiedzieli się również, że w Sali Maksymiliana znajdują się zielone pilastry, które wspólnie przeliczyli. Okazało się, że jest ich dwanaście oraz przestawiają poszczególne miesięce. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Kontynuując specer z Anną Motyką przez Salon  Biały weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. Ponadto zobaczyli portret Bolka Hochberga z białym wilkiem.W nim, wykorzystując swoją wyobraźnię, na zdjęcie przezentującym zabudowania Książa zobaczyli karocę z zaprzęgniętymi końmi oraz stangretem i pomocnikami, w której sami zasiadali.   

Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka zaprosiła ich do Apartamentów Księżnej Daisy, gdzie mogli zobaczyć interesującą wystawę „Książ od kuchni”. Zaprezentowano na niej 300, z 2000 podarowanych fotografii, prezentujących Zamek Książ, rodzinę Hochberg von Pless oraz życie tu toczone na początku XX wieku. Uruchomienie wystawy to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii zamku. Zdjęcia zostały wykonane przez Luisa Harduina, nadwornego kucharza Hochbergów w latach 1909-1926, a przekazane przez jego wnuczkę mieszkającą w Kanadzie. Zwiedzając wystawę mogli również skorzystać z sześciu stanowisk stereoskopowych pozwalających na trójwymiarowe oglądanie zdjęć. Ku radości trzecioklasistów w kolejnej zamkowej komnacie znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym okazały się puzzle 12 znaków miesięcy z pilastrów, pocztówki z ilustracją zamku Książ i zakładki do książek, którymi zgodnie z miesiącem urodzenia, zostali obdarowani wszyscy uczestnicy lekcji zamkowej. Stąd ich przewodniczka odprowadziła młodych kamiennogórzan do szatni.

Reklama

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią postanowili jeszcze zobaczyć zamkowe tarasy, które wywarły na nich duże wrażenie. W trakcie spaceru urokliwymi alejkami zamkowych tarasów z 33. fontannami zobaczyli tarasy: Bogini Flory, Środkowy, Wodny, Różany (Kaskadowy), Kasztanowcowy oraz Zachodni. Spacerując tarasami i oglądając zamkowe mury mogli z bliska zaobserwować jego rozbudowę na przestrzeni wieków. Po zwiedzeniu tarasów, wędrując jedną z pomnikowych alei 300-letnich lip drobnolistnych w Sudeckim Ogrodzie Dendrologicznym, dotarli do parkingu obok Stadniny Koni, gdzie oczekiwał na nich autokar, którym w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” i zwiedzenia Palmiarni powrócili do Kamiennej Góry. 

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Beata Lorenc - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama