Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski zaprosił w środę (27 marca) strażaków z terenu powiatu kamiennogórskiego na spotkanie w remizie w Ptaszkowie. Głównym tematem spotkania były środki jakie województwo przeznaczyć zamierza w 2024 roku na rozwój bezpieczeństwa. Wśród poruszanych tematów były Czerwone Karetki, kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, zakupy wozów, a także sprawy kolei i drogownictwa.
Z marszałkiem do Ptaszkowa przyjechał dyrektor wydziału bezpieczeństwa Agnieszka Sokołowska.
Marszałek zaznaczył, że na wszystkie potrzeby nie wystarczy pieniędzy, ale Sejmik województwa dysponuje prawie trzykrotnie większym budżetem niż rok temu. Dzięki temu w budżecie znalazły się środki na nowe projekty.
Nowym projektem jest dofinansowanie kursów KPP dla wszystkich chętnych strażaków-ochotników. Sejmik przeznaczył na ten cel milion złotych. Dzięki temu będzie można wyszkolić po około 60 ratowników w każdym powiecie województwa. O środki starać muszą się wyznaczone jednostki OSP, które są organizacjami pożytku publicznego. Zarówno zarządy gminne jak i powiatowe takie osobowości prawnej nie mają.
Na terenie powiatu kamiennogórskiego chęć uzyskania tytułu ratownika zgłosiło 64 druhów. Jest już wyznaczona jednostka, która ma napisać projekt oraz przeprowadzić szkolenie i rozliczyć dofinansowanie.
Drugi projekt to kontynuacja na razie zawieszonej propozycji poprzedniego rządu – karetka w każdej gminie. Na terenie województwa projekt ma nosić nazwę „Czerwona karetka”. Na ten cel województwo przeznaczyć ma 1,5 miliona złotych. Zgodnie z propozycją dofinansowanie do zakupu karetki ma wynieś 400 tysięcy złotych, a więc 50% ceny. Resztę musiał by wyłożyć samorząd. Na chwilę obecną nie są znane szczegóły jak miałyby funkcjonować takie karetki przy OSP, ani kto ponosiłby koszty ich stacjonowania, wyposażenia oraz kto miałby takie pojazdy dysponował.
Sam Cezary Przybylski nie jest szczególnym entuzjastą tego projektu. Zapowiedział jednak, że jeżeli będą chętni na zakup to będzie program realizowany. W przeciwnym wypadku pieniądze zasilą Komendę Wojewódzką PSP, która będzie mogła wykazać te środki jako wkłady własne do zakupów nowych pojazdów.
Na chwilkę obecną trudno mówić o szczegółach jak zostaną rozdysponowane fundusze oraz czy znajdzie się dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Druhowie pytali o możliwość zakupu lekkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych. W tym temacie marszałek nie był wstanie konkretnie odpowiedzieć czy będzie taka możliwość. Również w sprawie budowy nowych remiz marszałek musi się skonsultować.
Po spotkaniu goście z Wrocławia zwiedzili świetlicę i remizę w Ptaszkowie. Padły obietnice wsparcia w zakupie ciężkiego wozu do Ptaszkowa.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze