Jutro (środa, 31 lipca) kamiennogórscy policjanci prowadzić będą akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Podczas służby szczególną uwagę zwracać będą na to, co dzieje się przy oznakowanych przejściach dla pieszych.
Policjanci zwracać będą uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych. Działania obejmą również pieszych i rowerzystów. Policjanci chcą przypomnieć że piesi i rowerzyści mają nie tylko prawa, ale również obowiązki.
Policjanci przypominają, że pieszemu nie wolno:
- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
- przebiegać tuż przez pojazdem,
- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast ?gęsiego?.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
- z przodu ? światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu ? jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
- Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby zastanowili się czy kierowcy mogą ich dostrzec i czy wejście czy wjechanie na jezdnie jest w danym momencie bezpieczne. Natomiast kierujący muszą pamiętać, że w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych muszą zachowywać się szczególnie ostrożnie. - mówi mł. asp. Paulina Basta.
Akcja prowadzona będzie od godziny 6 do 22.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze