Dzisiaj (piątek, 27 grudnia) radni Kamiennej Góry rozważali przyjęcie projektu budżetu miasta na 2020 rok. Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i miejska Komisja Budżetu, Strategii i Rozwoju miały uwagi do projektu.
Projekt budżetu zakłada 93,3 mln zł dochodów i 106,4 mln zł wydatków. Deficyt pokryty ma być kredytem długoterminowym w wysokości 15 mln zł. Na koniec 2020 roku miasto ma mieć ponad 50 mln zł kredytów. Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową kredyty spłacane mają być do 2038 roku.
To własnie na wysokość zadłużenia uwagę zwróciło RIO i komisja. Wysokość obecnych zobowiązań oraz planowanych do zaciągnięcia kredytów spowoduje, że w kolejnych latach obciążenia spłatami będzie nieznacznie niższe od dopuszczalnego prawem.
Komisja zaproponowała 9 poprawek, większość z propozycji burmistrz wprowadził autopoprawką. Zrezygnował m.in. z zakupu budynku wielorodzinnego a zaoszczędzony w ten sposób milion złotych przekazał na wkład własny do remontu ulicy Papieża Jana Pawła II. Zmniejszona została kwota przeznaczona na instalację systemu oddymiającego w Szkole Podstawowej nr 1.
Radni chcieli ograniczyć możliwość zaciągania przez burmistrza zobowiązań krótkoterminowych. Skarbnik i burmistrz przekonali rajców, że oznaczałoby to utratę płynności finansowej miasta, szczególnie na początku roku.
Radni Andrzej Grzyb i Wiesław Sobiechowski przypominali, że w budżecie nie ma pieniędzy na spłatę zobowiązań wobec wspólnot mieszkaniowych oraz regulowanie wpłat na fundusze remontowe. Burmistrz Janusz Chodasewicz poinformował rajców, że fundusze remontowe będą opłacane, natomiast na pokrycie zobowiązań nie ma pieniędzy. Jednocześnie skarbnik poinformowała radnych, że w sądzie jest 500 pozwów związanych z zaległościami czynszowymi. Mieszkańcy nie zapłacili 2,5 mln zł czynszów.
Na wniosek radnych znalazło się 280 tys. zł na przebudowę ul. J. Korczaka, czyli dojazdu do Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Wśród najważniejszych zaplanowanych na 2020 rok inwestycji znalazł się remont sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1, remont ul. Papieża Jana Pawła II (miasto liczy na dotację, inwestycja zaakceptowana został przez wojewodę, czeka na zgodę premiera), budowa jazu doprowadzającego wodę do zalewu, dokończenie ścieżki rowerowej, wymiany oświetlenia ulicznego i remontu Centrum Kultury, przedszkola i biblioteki.
Za przyjęciem budżetu zagłosowali wszyscy (14) obecni na sesji radni.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze