W Centrum Kultury w Kamiennej Górze odbyło się dzisiaj spotkanie z wojewodą dolnośląską Anną Żabską. Dotyczyło programu Ochrona Ludności i Obrona Cywilna.
Wojewoda zachęcała do "budowania społecznej odporności". Ma to polegać m.in. na przygotowywaniu się do właściwej reakcji w sytuacji zagrożenia. Powinniśmy również posiadać własne zasoby pozwalające na przeżycie. Może to być m.in. plecak ewakuacyjny, który może się przydać np. w czasie. Powinniśmy również ustalić z bliskimi, gdzie się z nimi spotkamy po rozdzieleniu w sytuacji zagrożenia. Powinniśmy również pamiętać o pomocy sąsiadom. Wojewoda zachęcała do zainstalowania aplikacji Regionalny System Ostrzegania.
W tym roku na ochronę cywilną rząd przeznaczył 5 mld zł. Na Dolny Śląsk trafiło 357 mln zł. Wszystkie samorządy z terenu powiatu kamiennogórskiego otrzymały łącznie 5,3 mln zł. Sam powiat może wydać 1,8 mln zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na szkolenia oraz zakup sprzętu i wyposażenia. Powiat chce kupić m.in. koparkę, rękawy przeciwpowodziowe, agregaty prądotwórcze, cysterny na wodę pitną, kontenery mieszkalne, namiot pneumatyczny, maszty oświetleniowe oraz pompy do wody zanieczyszczonej.
Województwo dolnośląskie jest pierwszych w Polsce, w którym rozpoczęto cykl tego typu spotkań. Zaplanowano 30 spotkań w każdy mieście powiatowym oraz w miastach na prawach powiatu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze