Reklama

Śmieci w górę

Radni gminy Kamienna Góra ustalili dzisiaj (piątek, 20 grudnia) stawkę opłaty za odbiór odpadów, która obowiązywać będzie od 1 lutego 2020 roku.

 

Stawka za odbiór odpadów w gminie nie wzrosła od 2013 roku. Trzy pierwsze lata funkcjonowania systemu pozwoliły na wypracowanie nadwyżki (200 tys. zł w 2013, 396 tys. zł w 2014 i 9 tys. zł w 2015). W kolejnych latach wpływy były niższe od wydatków. W tym roku różnica może wynieść nawet 350 tys. zł.

Wzrost kosztów wynika z rosnących opłat za zagospodarowanie odpadów. Urzędnicy wyliczyli, że pozostawienie obecnej stawki (10 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane) oznaczać będzie brak 600 tys. zł. Podwyżka do 19 zł i 38 zł od 1 lutego 2020 roku pozwolić ma na ponowne zbilansowanie systemu.

Reklama

Koszty odbioru odpadów najprawdopodobniej nadal będą rosły. Sanikom proponował wyższe stawki za zagospodarowanie odpadów, wspólnicy na tak dużą podwyżkę nie wyrazili zgody. Oznacza to jednak, że spółka będzie miała stratę, którą pokryją wspólnicy, a więc samorządy. Rekompensata za 2019 rok w przypadku gminy Kamienna Góra szacowana jest na prawie 120 tys. zł.

Jan Łepski zaproponował wprowadzenie stawki 16 zł. Przy takiej stawce luka w systemie wyniosłaby prawie 300 tys. zł. Za było dwóch radnych, 12 było przeciwko. Stanisław Wondołowski wskazywał, że stawka od osoby jest niesprawiedliwa dla rodzin wielorodzinnych.

Reklama

Za przyjęciem stawki 19 zł zagłosowało 12 radnych, 2 było przeciwko.

Wójt poinformował radnych, że samorządowcy zaapelowali do Ministra Klimatu o zmianę przepisów, która mogłaby powstrzymać podwyżki.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama