Zakończył się pierwszy etap prac związanych z odtwarzaniem dawnego wyglądu sufitu w sali freskowej kamiennogórskiego muzeum. W tym roku ma zostać zrealizowany kolejny.
Do tej pory w sali freskowej można było podziwiać pięknie zdobione ściany. Sufit pomalowany był na biało. Po zalaniu wymagał odnowienia. Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu, miasto Kamienna Góra otrzymało na ten cel 150 tys. zł, możliwe stało się rozpoczęcie prac zmierzających do otworzenia dawnego wyglądu tej części muzeum.
W zakończonym właśnie pierwszym etapie zdjęte zostały przemalowania, odsłonięto sztukaterię i malowidła, uzupełnione zostały ubytki. Teraz pora na kolejny etap, na którym muzeum ma już część funduszy.
Na razie Muzeum Tkactwa pozyskało na drugi etap konserwacji 48 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę kosztów musi pokryć z własnych środków. Na rozpatrzenie czekają jeszcze wnioski o dotacje złożone w Urzędzie Marszałkowskim oraz u konserwatora zabytków.
Obecny stan sufitu pozwala na odtworzenie kolorowych malowideł zdobiących ten element konstrukcji w przeszłości. W wielu miejscach widać zarysy zdobień oraz ich kolory. Jest szansa na odtworzenie ornamentów na całej powierzchni. Prace mają zostać wykonane w tym roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze