Reklama

Rzymskie monety

Pamiętacie marcową informacje o rzymskich monetach znalezionych w Lubawce? Dzisiaj Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na swoim profilu na facebooku ujawnił więcej szczegółów dotyczących tego znaleziska.

 

Badania prowadzone były przez dwa sezony w Górach Kruczych.

W informacji czytamy - Badacze odkryli depozyt monet rzymskich, składający się z tak zwanych dużych brązów ? w większości sesterców, które pełniły w cesarstwie rolę obiegowej monety wykorzystywanej do transakcji życia codziennego. Bardzo duże jest nie tyle znaczenie materialne, co poznawcze i naukowe znaleziska, wskazuje bowiem na wykorzystywanie Bramy Lubawskiej jako korytarza komunikacyjnego pomiędzy społecznościami barbarzyńskimi zamieszkującymi obszary położone po obu stronach Sudetów. Ranga odkrycia jest duża, szczególnie jeżeli zdamy sobie sprawę, że aczkolwiek monet rzymskich odkrywanych w Polsce są tysiące, są to niemal wyłącznie monety srebrne, głównie drugowieczne denary i antoniniany. Znaleziska z okolic Lubawki są o tyle ciekawe, że zlokalizowane na terenie Sudetów, które przez wielu uważane były w okresie rzymskim za pustkę osadniczą. Zabytki są obecnie opracowywane, przygotowywana jest także publikacja naukowa.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama