Orkiestra Dęta z Lubawki obchodziła dzisiaj (sobota, 18 czerwca) jubileusz 70-lecia istnienia. Dzień ten był wyjątkowy również dla kapelmistrza Ryszarda Migdalskiego.
Orkiestra w Lubawce powstała w 1946 roku. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku przeżywała kryzys. Ożyła po 1986 roku pod batutą Ryszarda Migdalskiego. Jej dalsze losy stoją pod znakiem zapytania.

Na jubileusz lubawskiej orkiestry zaproszone zostały podobne grupy z Polski i Czech. Każda z nich, około godziny 14, zagrała w innej części Lubawki. Po takiej promocji imprezy grupy wsiadły w autobusy i zniknęły. Miały spotkać się ponownie o godzinie 15 na rynku, ale kilka dni przed imprezą organizatorzy przenieśli festiwal do Parku Watra i opóźnili rozpoczęcie o pół godziny.
Główna część jubileuszowych uroczystości odbyła się w Parku Watra. Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał muzykom z lubawskiego zespołu nagrody: dyplomy honorowe, brązowe i złote odznaki Zasłużony dla Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ryszard Migdalski odznaczony został złotą odznaką z wieńcem laurowym, a Orkiestra Dęta honorową odznaką złotą z wieńcem laurowym.

Nie tylko orkiestra obchodziła dzisiaj jubileusz. Ryszard Migdalski świętował 50-lecie pracy artystycznej oraz 30-lecie kierowania lubawską orkiestrą.
Łukasz Prochacki, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubawce poinformował, że R. Migdalski zrezygnował z dalszego kierowania lubawskim zespołem.

Lubawscy samorządowcy przekazali podziękowania nie tylko obecnym członkom orkiestry, ale również osobom związanym z zespołem w przeszłości. Po wręczeniu nagród i upominków wszystkie orkiestry wykonały wspólnie dwa utwory ? polski i czeski. Kolejnym punktem programu był festiwal orkiestr dętych. Każda z zaproszonych grup zaprezentowała publiczności kilkunastominutowy koncert.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze