Dzisiaj (czwartek, 24 września) podczas X Sesji Rady Miasta Kamienna Góra przedstawiona została informacja na temat funkcjonowania kamiennogórskich podziemi ? Projektu Arado.
Przygotowane materiały głównie dotyczyły Rajdu Arado. Pierwszą prezentację przedstawił Marcin Ryłko z Urzędu Miasta, który przedstawił całkowity koszt Operacji Arado poniesiony przez miasto w 2015 roku. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami była to kwota 65 000 zł. M. Ryłko odniósł się do kosztów obecności mediów ogólnopolskich na imprezach. Według jego informacji przedstawienie np. prognozy pogody w stacji TVN24 z danej miejscowości to koszt 35 tysięcy złotych. Urzędnik przedstawił dane Instytutu Monitorowania Mediów, który określa koszt 20 sekundowego spotu w ogólnopolskiej telewizji na ponad 230 tysięcy złotych.
Informacje o kosztach później przełożył na działalność telewizji podczas ostatniego Rajdu szef Biura Prasowego Rajdu Arado 2015, Andrzej Pawlukiewicz. Według jego wiedzy stacja Polsat wyemitowała czterominutowy materiał o Rajdzie umieszczając zdjęcia z Kamiennej Góry. Dzień po inscenizacji w Kamiennej, w niedzielę od rana na kanałach należących do TVNu leciały materiały przygotowane przez A. Pawlukiewicza. Dziennikarz tłumaczył radnym również, że wejścia na żywo w sobotę po 18:00 w ogólnopolskiej stacji telewizyjnej są mało prawdopodobne. Najczęściej materiał wideo w weekendy stacje muszą mieć do godziny 16:00, bo do tej godziny nagrywany jest program. Stąd też brak relacji na żywo z Kamiennej Góry.

Dzierżawca kamiennogórskich podziemi, Jarosław Bonda, przywołał koszty uruchomienia w 2012 roku Projektu Arado. Ocenił je na około 500 000 zł. Koszt funkcjonowania podziemi w 2014 roku wyniósł 293 317,08 zł. Jak informował później Kamil Zięba, menadżer obiektu, koszty te to głownie promocja Podziemi na targach, druk ulotek, promocja podczas okolicznych imprez.
Studio Historyczne Huzar przedstawiło prezentację pod tytułem ?Rajd Arado. Największe wydarzenie historyczno-edukacyjne w Polsce?. Według doktora nauk humanistycznych Łukasza Gładysiaka do tej pory w Rajdach wzięło udział ponad 600 rekonstruktorów i 92 pojazdy. W sumie w Kamiennej Górze na Rajdy przybyło 25 000 widzów.

Po prezentacjach K. Zięba przekazał na ręce przewodniczącego Rady Miasta Henryka Różańskiego certyfikat zdobyty przez Projekt Arado na Największe Wydarzenie na Dolnym Śląsku.
Temat podziemi wrócił w Sprawach Różnych. Radny Janusz Chodasewicz, który do wystąpień przedstawicieli Podziemi pytań nie miał, kolejny raz dopytywał czy koszt Rajdu jest rzeczywiście potrzebnym wydatkiem, czy nie lepiej byłoby zorganizować dwudniowej imprezy za 180 tysięcy tak jak zorganizowano w Strzegomiu. Oponowała mu radna Violetta Majak dopytując skąd radny weźmie na to pieniądze. J. Chodasewicz uznał że z oszczędności w Spółce Mieszkaniowej. W dyskusję włączył się Arkadiusz Dybiec, który przypomniał radnemu, że transmisje mimo zaklinania przez niego rzeczywistości były, a z informacji chociażby od restauratorów z terenu miasta wynika jednoznacznie, że widzowie, mimo opinii J. Chodasewicz, zostali w Kamiennej na dłużej i zostawili pieniądze w lokalnych firmach. Burzliwą dyskusję, która mogła trwać jeszcze długo przerwała radna Zofia Kolat zmieniając temat na problem budynku przy ulicy Armii Ludowej i propozycję aby miasto rozważyło większe zaangażowanie w sprawy seniorów.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze